YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık pazarlığa başlıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İskenderun ve Mersin körfezinde petrol ve doğalgaz aramaları için şirketlerle masaya oturacaklarını bildirdi.
Bakanlık pazarlığa başlıyor
16 Mart 2012 / 11:20 Güncelleme: 16 Mart 2012 / 11:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İskenderun ve Mersin körfezinde petrol ve doğalgaz aramaları için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) belirleyeceği şirketlerle masaya oturulacağını belirtirken, ''Şu anda firmaların tekliflerini değerlendiriyoruz, bu yılın içinde durum netleşir ve inşallah yeni bir sözleşme imzalarız'' dedi.

Bakan Yıldız, petrol ve doğalgaz aramaları konusunda Karadeniz'den çekilmediklerini de vurgularken, hem siyasi gelişmeler hem de teknik gerekçelerde şu anda Akdeniz'e öncelik verdiklerini, fakat Karadeniz'den de çekilmediklerini ve çalışmaların devam edeceğini de vurguladı.

Yıldız, hidrokarbon aramaları konusunda şu anda Akdeniz havzasının çok rağbet gördüğünü söyledi. İskenderun ve Mersin körfezinde arama faaliyetlerinde partnerini belirlemek için kendi ruhsat alanlarında ihaleye çıkan TPAO'ya uluslararası çok sayıda önemli şirketten tekliflerin geldiğini kaydeden Yıldız, ''Firmaların şartları, açacakları kuyu sayıları ve yatırım miktarları önemli. Firma sayılarını belli şartlarda azaltacağız, ondan sonra da kamuoyu ile paylaşacağız. Şu anda firmaların tekliflerini değerlendiriyoruz, bu yılın içinde durum netleşir ve inşallah yeni bir sözleşme imzalarız'' diye konuştu.

Enerji Bakanı Yıldız, TPAO'nun, Akdeniz'de yabancı ortaklığı gerçekleşmesi durumunda sözleşmeye göre yapılan sondaj çalışmalarının tüm maliyetlerini uluslararası şirketlerin karşılayacağını, bulunan petrol ve doğalgazın ise belli oran dahilinde paylaşılacağını ifade etti.

Akdeniz'de Antalya ve Mersin açıkları olmak üzere iki temel zonda çalıştıklarını anlatan Enerji Bakanı, hem siyasi gelişmeler hem de teknik gerekçelerle şu anda Akdeniz'deki çalışmalara öncelik verdiklerini, fakat Karadeniz'den de çekilmediklerini, burada da çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Yıldız, ''Karadeniz için Romanya ve Ukrayna'daki aramalar da bizim için bir done oluşturuyor. Çünkü havza bir bütün, doneleri yeniden değerlendireceğiz. Bir yerde petrol bulunamadı diye çalışmalardan vazgeçmek bizim defterimizde yazmıyor. Israrla, sabırla elimizdeki sismik verileri değerlendirmemiz lazım, aramaları artırmamız lazım. Karadeniz'den çekilmiş değiliz, çalışmalarımız devam edecek'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler