YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık düğmeye bastı!
Yargıda yeni sistem için Bakanlık düğmeye bastı!
Bakanlık düğmeye bastı!
02 Mart 2012 / 10:45 Güncelleme: 02 Mart 2012 / 10:45

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, uzun yargılama süresi nedeniyle mağdur olan vatandaşların bir kısmının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yaptığı şikayetler için yeni bir iç hukuk yolu oluşturulabileceğini belirterek, ''Bir komisyon kurulabilir, Türkiye de uygun bir model. AİHM uzmanlarıyla beraber oluşturacağız. Bunun içerisinde yargıçlar olabilir, uygulamayı karşılayacak maliye çalışanları olabilir'' dedi.

Ergin, AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin, uzun yargılamadan mağdur olan vatandaşların AİHM'e yaptıkları başvuruları değerlendirmek için oluşturulacak komisyona ilişkin sorularını yanıtladı.

AİHM'in bu ay başvurulara ilişkin alacağı kararla kurulacak komisyonun çerçevesini Türkiye'ye bildireceğini ifade eden Ergin, AİHM'den gelen uzmanlarla bir ön çalışma yapıldığını söyledi.

Terör zararlarının tazmini ve Kıbrıs'ta taşınmaz mallar için oluşturulan komisyonların Türkiye'nin elindeki örnekler olduğunu vurgulayan Ergin, ''Dünyada ve Avrupa'da uygulama örnekleri var, farklı ülkelerde. Bir komisyon kurulabilir, Türkiye de uygun bir model. AİHM uzmanlarıyla beraber oluşturacağız. Bunun içerisinde yargıçlar olabilir, uygulamayı karşılayacak maliye çalışanları olabilir. Bu uygulamanın sağlıklı işleyebilmesi için gerekli olan bürokrasiden elemanlar ile yargıçlardan oluşan karma bir ekip olabilir ama bunların hiç biri şu anda bağlayıcı değil. Uzmanlarla yapılacak çalışma sonrası belli olacak'' dedi.

Adalet Bakanı Ergin, dün katıldığı ''Bab-ı Ali Toplantıları''nda, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Hukuk Düzeni ve Sistemi Nasıl İşleyecektir '' konusunda bir konuşma yapmış ve konuşmasında, uzun yargılamadan mağdur olan vatandaşların bir kısmının AİHM'e yaptığı şikayetler için yeni bir iç hukuk yolu oluşturulabileceğini, konuya ilişkin çalışmaların yapıldığını söylemişti. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler