YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık düğmeye bastı!
Bakanlık düğmeye bastı!
27 Ağustos 2011 09:21
‘Beyin’ olarak tanımlanan motorunun da Türk mühendislerce yapılması için düğmeye basıldı

MİLLİ Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı Türk menşeili ilk tank motorunu yapmak için harekete geçti.

Başbakan Erdoğan’ın, mayıs ayında görücüye çıkan Türk muharebe tankı Altay’la ilgili olarak “Bunun motorunu neden biz yapmıyoruz” demesinden sonra yerli motor için ilk adımın atıldığı öğrenildi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve tank başta olmak üzere askeri kara ve deniz araçlarının motorlarının tasarlanıp geliştirilmesi ve üretiminde ihale sürecine girildi. İhalenin önümüzdeki ay sonu gerçekleşmesi bekleniyor. Türk malı tank motorunu üretebilmek için Milli Savunma Bakanlığı’ndan özel bir ekip görevlendirildi. Ekip, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan üniversitede incelemelerde bulundu.

‘30 YILLIK HAYALİMİZ’
Çalışmanın detaylarıyla ilgili bilgi veren İTÜ’ye bağlı OTAM Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan, “Tank motoru, diğerlerinden büyük ve hedefleri olan bir motordur. Bu motoru üretmenin özel yöntemleri var. Laboratuvarlarımızda motorun geliştirilmesi üzerine çalıştık. İlk motor prototiplerinin üretilmesiyle İTÜ ilgileniyor. Savunma Sanayii’ne yönelik araç ve motor geliştirmek için Türk mühendisler olarak üniversitemizde 30 yıldır hayal kurarız. Motor bir aracın beynidir. Yerli bir tank (Altay) geliştirilirken, motorunun da yerli olması gerekir” dedi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Üniversitemiz son 3 yıldır ülke ekonomisine katma değer sağlayan her biri marka olan çok önemli projelere imza atmaktadır. Tank motoru bu projelerden bir tanesi. Milli tank motoru projesinde en güçlü aday olan TÜMOSAN, senelerdir sürdürdüğü başarılı işbirliğinin verdiği güvenle, İTÜ-OTAM ile birlikte projeyi hayata geçirmek üzere hazırlanmaktadır. Konu ile ilgili uluslararası tanınmış, deneyimli Ar-Ge kuruluşlarının da katkı sağlayacağı projenin, milli tank motorumuzun başarıyla geliştirilmesini sağlarken, milli motor ailesine ilk adım olma niteliğiyle sanayimiz için çok önemli bir gelişme olacağına inanıyoruz.”

MARKASI TR: Yerli MALI.!!
 // Bekir Aydogan
Kanal A bu gibi Gurur verici Haberlere Sizlere Tksr, Erderim.
TÜRKiYE CUMHURiYETi, Sanayi Ortaminda her Yetkiye ve Bilgiye Sahiptir, DESTEK OLDUKTAN iTiBAREN HER SEY TÜRKiYEDE GERCEKLESiYOR, ben bunlarin altini Cizmek istiyorum,!!
TÜRKiYENiN KENDi YAPIM YERLi MALI MARKASI ÜLKEMiZiN KALiTESiNi ARTIRACAK iSPATiDiR.
HER ATILAN YENi ADIMLAR TÜRK ENDÜSTRiSiNDE iS SAHASIN,da EKOMOMiYE GÜC VERiCi DESTEKLERDiR,!!
KONU, TÜRKiYENiN MÜHiM SEKTÖRLERDE BAGIMSIZLIGINI SAGLAM BiR TEMELE OTURTM...
27 Ağustos 2011 13:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler