YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık ABD'den Fetullah Gülen'in tutuklanmasını talep etti
Adalet Bakanlığınca ABD'den, FETÖ elebaşı Gülen'in "darbe girişiminin emrini verdiği, komuta ettiği" gerekçesiyle tutuklanması talep edildi.
Bakanlık ABD'den Fetullah Gülen'in tutuklanmasını talep etti
13 Eylül 2016 / 10:07 Güncelleme: 13 Eylül 2016 / 11:24

Adalet Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığına darbe girişimi nedeniyle Gülen'in geçici tutuklanmasını talep eden yazıyı gönderdi.

Darbe girişimine ilişkin Gülen'le ilgili geçici tutuklama talebinde, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin terörist başı Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiği belirtildi. 

Yazıda, "Bu şahıs ülkemizde gerçekleştirilen birçok suçun yanı sıra 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe teşebbüsünün talimatını veren kişi olarak tutuklanması talebiyle aranmaktadır." ifadeleri yer aldı.

DARBE GİRİŞİMİ GÜLEN'İN EMİR VE KOMUTASI ALTINDA YAPILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin yakalama kararının da eklendiği yazıda, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde ikamet eden Gülen'e bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde değişik rütbelerde görev yapan FETÖ mensubu askerlerin yine Gülen'in emir ve komutası altında silahlı askeri bir darbe girişiminde bulunduğu kaydedildi.

Talep yazısında, darbe teşebbüsünün Gülen'in emir ve talimatıyla yapıldığına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen ifadelere de yer verildi.

Gülen'in, darbe girişimiyle, "Nitelikli şekilde kasten öldürme, Cumhurbaşkanına suikast, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek" suçlarını işlediği ve bu suçlar kapsamında arandığı bildirilen yazıda, Gülen hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan" 10 yıldan 15 yıla kadar, diğer suçlardan ise müebbet hapis cezasının öngörüldüğü belirtildi. 

Adalet Bakanlığının yazısında, geçici tutuklama talebinin Türkiye ile ABD arasındaki "Suc¸luların Geri Verilmesi ve Ceza is¸lerinde Kars¸ılıklı Yardım Antlas¸ması"nın 10'uncu maddesi kapsamında olduğuna dikkat çekti.

Adalet Bakanlığı darbe girişiminden önce ABD'ye FETÖ tarafından işlenen suçlarla ilgili dört ayrı dosya göndermiş ve bu dosyalar üzerinden geçici tutuklama talep etmişti.

 

AA

 // Ömer
müttefiklik ile stratejiik işbirliği ortaklığı çok farklı uygulama ve taahhüt içeren kavramlar.bu çerçevede suçluların iadesinde belirtilen md.strajetik ortaklıkta ise o ülkenin Hukuk işleyişi gerekçesiyle iade(ler)de aksi düşünülemez. Ironi yapmak ise ayrı bir konu olmakla birlikte, gerçekten meziyet gerektiren başlı başına sanat....
13 Eylül 2016 17:38
ABD'nin cevâbı
 // Rasim DUMAN
"TÜRKİYE bizim önemli bir müttefikimiz ve stratejik ortağımız. Birçok konuda işbirliği yapıyoruz. Ancak, ortaklar bazen her konuda mutabık kalmayabilirler ; bu durum işbirliği yapmamızı ve dostluğumuzu engellemez. TÜRKİYE böyle bir talepte bulundu, bürokratlarımız talebi inceliyorlar ve ANLAMAYA çalışıyorlar. En kısa zamanda, tahminen 3016 yılının 13. Ayının 5.Çarşambasında incelemeler tamamlanır, sonra heyetlerarası görüşmelere başlarız. Normal prosedür işliyor."...
13 Eylül 2016 Salı 16:00
 // atak
Vermezlerr kırk yıldır yahudiyi müslüman gibi eğitmiş adamlar,.tüm dünya ya müslüman diye gostermis verirlermi bize bunu,kırk yıllık lawrence bu..adamlar feto sayesinde dünyanın birçok ülkesine girdiler,iki dakkada bize verirler mi hiç...
13 Eylül 2016 13:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler