YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlığı teröriste benzetti
Eminağoğlu'ndan Adalet Bakanlığı'na 'terör örgütü' nitelemesi
Bakanlığı teröriste benzetti
26 Aralık 2009 / 19:50 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 19:50

Antalya Barosu tarafından 'Hukuk ve İnsan Hakları Savunucu Ödülü' verilen eski Yargıçlar ve Savcılar Vakfı (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağoğlu, Adalet Bakanlığı'nı 'terör örgütüne' benzetti.
 

Ödülünü aldıktan sonra konuşma yapan Eminağoğlu, haklarında dinleme kararı çıkarılan cumhuriyet başsavcılarının varlığına işaret ederek, "Terör örgütü ile suçlanan başsavcıların yöneticisi Adalet Bakanlığı ise, terör örgütünü kuran ve yöneten bir Adalet Bakanlığı'yla karşı karşıyayız." dedi.
 

Eminağaoğlu, konuşmasında hukuk sisteminin kavga içinde olduğunu iddia etti. Yargı bağımsızlığının her geçen gün olabildiğince baskı altına alındığını iddia eden Eminağoğlu, iddia edilen Ergenekon Terör Örgütü'nün deşifresine yönelik dinlemelerle ilgili olarak da, "Bugün bir gazetede görüyorsunuz. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı yine terör soruşturmasından dinleniyor, İstanbul terör soruşturmasından, Zonguldak terör soruşturmasından, Yalova terör soruşturmasından, Konya, Adana ve Erzincan...
 

Yargı, başsavcılar bu kadar terör soruşturması altındaysa, bunların hiçbirisinde HSYK yoksa haberdar değilse, o zaman bu terör örgütü ile suçlanan başsavcıların yöneticisi Adalet Bakanlığı'ysa, terör örgütünü kuran ve yöneten bir Adalet Bakanlığı'yla karşı karşıyayız. Bu ortamda Türkiye Cumhuriyeti'nde yargı bağımsızlığını savunmak ve yüceltmekle görevli hissediyoruz kendimizi." diye konuştu.
 

Eminağaoğlu, yargı bağımsızlığını kendileri için değil, vatandaşların hak ve özgürlüklerini güvence altına alabilmek için koruyacaklarını ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler