YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlardan sıkı pazarlık
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temeli atılacak 2 tesisin müteahleriyle sıkı bir pazarlığa giriştiler.
Bakanlardan sıkı pazarlık
21 Ocak 2012 / 17:29 Güncelleme: 21 Ocak 2012 / 17:39

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, siyasetin, insanlara hizmet etmek için var olduğunu belirterek, ''Hizmet etmeye devam edeceğiz'' dedi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün tarafından İzmir'de gerçekleştirilen yatırımlardan Gördes Barajı'ndan kente içme suyu temin edecek İzmir İçmesuyu 2. Merhale Hattı 2. Kısım İşi ile Kınık Sağ Sahil Sulama Tesislerinin temel atma ve Güzelhisar Barajı Mansap Ovaları Sulaması açılış töreni, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törenle Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

Eroğlu, ''İzmir'e 3 Tesis Birden'' sloganıyla düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, geçmişte yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde küresel bir güç haline geldiğini, başı dik olarak daha da büyüyeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği 2023 hedefine Türkiye'nin ve İzmir'in hazır olduğunu ifade eden Eroğlu, bu kapsamda bakanlığının da 1128 dev tesisi açarak milletin hizmetine sunduğunu kaydetti.

Bakanlığının sulama alanındaki yatırımları hakkında bilgi veren Eroğlu, Türkiye genelinde 206 barajın yapıldığını ve 11 milyon dekar arazinin sulamaya açıldığını, bunu yanında içme suyu sorunu olan 49 ile de 50-60 yıl yetecek kapasitede su temin ettiklerini bildirdi.

Bakanlığının içme suyu, barajlar ve göletlerin yanı sıra ağaçlandırma seferberliği gerçekleştirdiğini anlatan Eroğlu, ''Bu yıl sonunda birinci eylem planımız tamamlanıyor. Ağaçlandırmada 2 milyon 300 bin hektar hedefimizi, 2 milyon 400 bin hektar olarak aşacağız'' dedi.

-İzmir'e yatırımlar-


Hükümetlerinin, İzmir'e büyük önem verdiğini ve her alanda önemli hizmetler yaptığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

''Bakanlığımız İzmir'e 1,5 milyar liralık katkı yaptı. Sayın Bakanınız Binali Yıldırım, '35 Dev Proje'nin müjdesini vermişti. Ben de modern sistemle 35 tane sulama göletinin ihalesinin müjdeleyeyim. 44 bin 700 dekarlık alan, bu modern sulama sistemiyle sulanacak. Baraj hüviyetinde göletler bunlar. İzmir'deki topraklar çok verimli. Küçük Menderes Ovası'nda sulanmadık toprak bırakmayacağız.''

Bölgede 50 dere ıslahı yaptıklarını, 30 projenin de bitirilmek üzere olduğunu dile getiren Eroğlu, açılışı yapılacak İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 2. Kısım projesiyle İzmir'in içme ve kullanma su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Eroğlu, isale hattı için 35,5 kilometre mesafedeki Kavaklıdere arıtma tesisinden, Buca'daki içme suyu haznesine kadar 65 kilometrelik hat döşenmesi gerektiğini, bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU'ya devretmeden işi üstlendiklerine işaret etti.

Sulama suyu teminin önemine dikkati çeken Eroğlu, bölgede tamamlanacak tesislerle birlikte çiftçilerin cebine girecek yıllık gelirin 58 milyon liraya ulaşacağını bildirdi.

Eroğlu, isale hattı projesinin 174 milyon, Kınık Sağ Sahil Sulama tesisinin 91 milyon, Mansap Ovası Sulamasının da 7 milyon liraya mal olacağını kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu:

''Temeli atılan ve açılışı yapılan tesislere yapılan yatırımın tutarı 272 milyon liradır. Hayırlı olsun. Bereketli olsun inşallah. Başbakanımız bize kesenin ağzını açtı. İzmir için ne talep ettiysek gerçekleşti. Sağolsun Başbakanımız. İzmir milletvekili olan bakanlarımız da işi sıkı takip ediyor. Çalışıyoruz, hizmet adamıyız. Siyaset insanlara hizmet etmek için vardır. Hizmet etmeye devam edeceğiz.''


-Sahnede yıl pazarlığı-


Eroğlu, konuşmasının ardından ''pazarlık yapacaklarını'' söyleyerek Bakan Yıldırım ile temeli atılacak iki tesisin müteahhitlerini sahneye davet etti.

Kınık Sağ Sahil Sulama Tesisinin bitirilme tarihinin 2015 yılı olduğunu, bunun geç kalacağını belirten Eroğlu, yüklenici firmanın müteahhidi ile pazarlığı sonucu alınan sözle tesisin açılış tarihi 6 Haziran 2014 tarihine çektirdi.

Gördes'teki isale hattı ve suyu projesinin bitiş ve açılış tarihi de iki bakanın, projenin müteahhidinden aldığı sözle 6 Haziran 2013'e çekildi. Bakan Yıldırım ile Bakan Eroğlu, müteahhitlere, sözlü taahhüdün yeterli olmadığını belirterek, taahhüt de imzalattı.

Sahnede Bakan Yıldırım'ın doğum gününü soran ve 20 Aralık olduğunu öğrenen Bakan Veysel Eroğlu, 20 Aralık 2012 tarihinde bölgede beş sulama göletin açılışını yapacakları sözünü verdi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler