YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu'ndan tezkerenin bir yıl daha uzatı
Bakanlar Kurulu'ndan tezkerenin bir yıl daha uzatı
Bakanlar Kurulu'ndan tezkerenin bir yıl daha uzatı
16 Eylül 2008 / 14:55 Güncelleme: 16 Eylül 2008 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, gazetecilerle Genelkurmay Karargahı'nda bir araya geldi.
Orgeneral Başbuğ "tezkerenin süresinin uzatılması konusunda hükümet ile mutabıkız" dedi.


Bakanlar Kurulu, Terör Zirvesi'nde uzatılması benimsenen tezkerenin uzatılıp uzatılmaması konusunda son kararını yarın verecek. Kuruldan, tezkerenin 1 yıl uzatılması kararının çıkması bekleniyor.


Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat yetkisi veren ve 17 Ekim'de sona eren tezkerenin süresinin uzatılması için harekete geçecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Terör Zirvesi'nde uzatılması yönünde görüş ağır basarken, bu konuda son karar yarın toplanacak Bakanlar Kurulu'nda verilecek. ,


BAKANLAR KURULU'NUN SÜREYİ 1 YIL DAHA UZATMASI BEKLENİYOR


Genelkurmay Başkanlığı'nın terörle mücadelenin aralıksız sürdürülmesi için Kuzey Irak'a operasyon yetkisi veren sınır ötesi operasyon tezkeresinin süresinin uzatılması yönündeki talebini görüşecek olan Bakanlar Kurulu'nun, tezkerenin 1 yıl daha uzatılması yönünde karar vermesi bekleniyor.


Süre uzatımının kurulda karara bağlanmasıyla birlikte yeni yasama döneminde öncelikli olarak tezkere görüşmeleri yapılacak. Daha önceki tezkere görüşmelerinde sert tartışmalara sahne olan Meclis, Ekim ayında yeniden aynı sertlikte görüşmelere sahne olacak. Tezkerenin süre uzatımına AK Parti, CHP ve MHP'nin destek vermesine kesin gözüyle bakılırken, DTP'nin karşı çıkması bekleniyor.


Başbakan Erdoğan başkanlığında yarın gerçekleştirilecek olan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da tezkere ile ilgili süre uzatımının ele alınacağı öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler