YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu toplantısı başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu ikinci kez Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda topladı. Toplantı 11.00'da başladı.
Bakanlar Kurulu toplantısı başladı
09 Mart 2015 / 12:06 Güncelleme: 09 Mart 2015 / 12:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci kez Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapıyor. Kurul'da, döviz piyasasındaki dalgalanma ile "Çözüm Süreci" ve İç Güvenlik Paketi'nin ele alınması bekleniyor. Kurul'un sürpriz konuğu ise son günlerde yaşanan F-4 kazaları sonrası Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

Ulusal ve uluslararası pek çok gelişmelerin ele alınacağı toplantı, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşiyor. Toplantıda Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci, Kıbrıs müzakereleri ve son dönemde tartışılmaya başlanan F-4 kazaları değerlendirilecek başlıklar arasında yer alıyor. Beştepe'deki toplantının öncelikli gündem maddeleri; çözüm süreci ve bu kapsamında geçen hafta Abdullah Öcalan tarafından terör örgütü PKK'ya yapılan silah bırakma çağrısı olacak. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Erdoğan başkanlığında toplanan kabineye bilgi verecek.

Paralel Yapı ve Gülen'in iadesi

Toplantıda, paralel yapı ile mücadelenin ise ayrı bir başlık olarak ele alınması öngörülüyor. Bu konuda şimdiye kadar atılan adımların yanı sıra, Fethullah Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılması ve Gülen'in ABD'den iadesi kapsamında yapılanlar ayrıntılı biçimde değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla dile getirdiği "Yeni anayasanın yapılması" ve "Başkanlık sistemi" konularının masaya yatırılması da öngörüyor. İlgili birimlerin çeşitli ülkelerdeki sistemlerin işleyişi kapsamında kurula detaylı bilgi vermesi bekleniyor.

Faiz ve dolarda yüksek artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süredir altını çizdiği, "faizlerin düşürülmesi" ve "dolardaki yükseliş" konuları kapsamında ilgili bakanlar son durumu anlatacak.

Bakanlar Kurulu'nda sürpriz konuk

Bakanlar Kurulu'nun sürpriz konuğu ise Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk oldu.  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk de katılıyor. Komutanların son gelişmeler ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirmeleri düşünülüyor.

İlk kez katıldılar

Seçimler nedeniyle kanun gereği İçişleri, Adalet ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlarının yerlerine atanan Sebahattin Öztürk, Kenan İpek ve Feridun Bilgin de Bakanlar Kurulu’na ilk kez katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler