YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlar Kurulu toplandı
Bakanlar Kurulu toplandı
24 Haziran 2013 13:57
Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı. Toplantıda görüşülecek öncelikli konu ise çözüm süreci ve Gezi Parkı olayları olacak.

Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıda öncelikle çözüm süreci ve Gezi Parkı olayları görüşülecek. Çözüm sürecinde artık Akil İnsanlar Heyeti'nin yaptığı çalışmalarda sona gelindi ve heyetin hazırladığı rapor da Çarşamba günü Başbakan Erdoğan'a sunulacak. Bu kapsamda hükümet gerçekleştireceği çalışmaları bugünkü toplantıda ele alacak. Ayrıca terör örgütü PKK'nın yurt dışına çıkışındaki son duruma ilişkin eldeki istihbarat bilgileri de masaya yatırılacak.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin de toplantıda geniş bir değerlendirme yapılması bekleniyor. Olayların ilk çıkış anından itibaren yaşanan gelişmeler ve dış ülkelerin bu olaylara ne derece müdahil olduklarına ilişkin istihbarat bilgileri de yine kurulda ele alınacak. Bundan sonrası için atılması planlanan adımların da yine masaya yatırılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca zarar gören esnafın durumunun da değerlendirileceği tahmin ediliyor. Başbakan Erdoğan daha önce esnafa yardım yapılacağını duyurmuştu. Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda ise bu yardımın netleştirilmesi bekleniyor.

Toplantıda ele alınacak bir başka konu ise, Gezi Parkı olayları sonrasında gündeme gelen sosyal medya olacak. Hükümet içinden bazı bakanlar sosyal medyaya yönelik yeni bir düzenleme olacağını duyurmuştu. Bakanlar Kurulu'nda yine bu konunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ile ilişkiler masaya yatırılacak

Bakanlar Kurulu'nun dikkat çeken bir başka gündem maddesi ise Avrupa Birliği ile olan ilişkiler olacak. Gezi Parkı olaylarından sonra bazı AB üyesi ülkeler Türkiye aleyhine açıklamalar yapmış, AB Parlamentosu da Türkiye aleyhine kararlar almıştı. Başbakan Erdoğan ise özellikle AB Parlamentosu'nun kararını tanımadıklarını ifade ederek sert çıkmıştı. Yaşanan Gezi Parkı olayları sonrasında Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler adeta durma noktasına gelmişti. Hollanda ve Almanya 22. faslın müzakerelere açılması konusunda Gezi Parkı'ndan dolayı bazı çekincelerini öne sürmüşlerdi. Bugünkü toplantıda ise tüm bu yaşanan gelişmeler ve AB'nin tavrına yönelik nasıl bir yol izleneceğinin değerlendirilmesi bekleniyor.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler