YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanın ziyaret ettiği Yaşar Kemal konuştu
Bakan Atalay'ın ziyaret ettiği Yaşar Kemal AKP'nin yürüttüğü 'Kürt açılımı' konusundaki sessizliğini bozdu...
Bakanın ziyaret ettiği Yaşar Kemal konuştu
21 Ağustos 2009 / 11:19 Güncelleme: 21 Ağustos 2009 / 00:00

Radikal’de yayımlanan ‘Kürt sorunu nasıl çözülür’ başlıklı açıklamaları, geniş yankı uyandıran yazar Yaşar Kemal, hükümetin ‘Kürt açılımı’ çalışmalarının koordinasyonunu yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın kendisini ziyaret etmesinin ardından ilk kez konuştu.


Beşir Ataly’ın ziyaretinde ‘yıllardır tekrarladığı düşüncelerini paylaşma fırsatı bulduğunu’ belirten ünlü yazar, “Türkiye’de akan kanın durmasına ve çağdaş bir demokrasiye ulaşmamıza en büyük engelin çözümü için, içten ve akılcı her yaklaşımı saygı ve şükranla karşılarım.”


Atalay’ın hafta başında İstanbul’daki evinde ziyaret ettiği Yaşar Kemal, dün şu açıklamayı yaptı:


Saygı ve şükran: Bu sıralar medyadan elimde olmayan nedenlerle bana ulaşamadıkları için cevapsız kalan bir soru yağmuru geldi. Gecikmeli olarak cevaplıyorum. Birkaç gün önce Prof. Beşir Atalay ziyaretime geldi. Kendisiyle tanışmak ve yıllardır tekrarladığım düşüncelerimi paylaşmak fırsatım oldu. Türkiye’de akan kanın durmasına ve çağdaş bir demokrasiye ulaşmamıza en büyük engelin çözümü için, içten ve akılcı her yaklaşımı saygı ve şükranla karşılarım.


Vicdanımın sözcüsüyüm: Bu yaşıma kadar yaşadıklarım, gördüklerim ve yazdıklarımla nerede durduğumu bilen herkes, sadece ve sadece kendi vicdanımı temsil ettiğimi ve sadece ve sadece kendi vicdanımın sözcüsü olduğumu iyi bilir. Israrla, bıkmadan usanmadan söylemeyi sürdürdüğüm şu inancım da bilinir ya, tekrar edeyim. Her toprak doğasıyla ve kültürüyle zengindir. İnsan olarak gücümüzü yaşadığımız toprağın zenginliği, çeşitliliği verir. Dünya bin kültürlü bir çiçek bahçesidir, bu bahçeden bir tek çiçeğin yok olması dünyadan bir rengin yitmesidir.


Diyarbakır’da yapılacak barış mitingi: Bir de 1 Eylül mitingi hakkında sorular var. Ne yaşım, ne sağlığım artık mitinglere katılmama uygun değil. Ancak şunu söylemek isterim: Bugün Türk olsun Kürt olsun, kim olursa olsun, hangi oluşumdan gelirse gelsin, bu ülkede gerginliği artıracak söz ve eyleme girişeceklerin vebali ağırdır, tarih önünde ağır biçimde yargılanacaklardır, buna eminim. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler