YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan yeni yerli silah açıklaması
Milli Savunma Bakan Fikri Işık, füzeleri havada yakalayıp yok edecek yerli ve milli bir savunma sisteminde sona gelindiğini açıkladı.
Bakan'dan yeni yerli silah açıklaması
02 Ekim 2016 / 12:04 Güncelleme: 02 Ekim 2016 / 14:16

Bakan Işık, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında "Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık 1,5 yıldır yapıyorduk. Orada özellikle laboratuvar ortamında başarıyı sağladık. Şimdi saha testlerine başladık." açıklamasında bulundu.

"HAVADA YAKALAYIP İMHA EDİYOR"

Şu anda detaylarına girmek istemiyorum diyen Işık, "Farklı bir teknoloji. Katyuşa füzelerinin havada yakalayıp imha ediyor. Demir kubbe gibi çok sayıda şeyi çalışıyoruz. Bunlar duyarsız mühimmat. Çok eski teknoloji. Bazen eski teknoloji ile mücadele etmek yeni teknoloji ile mücadele etmekten daha zor oluyor." dedi.

Bakan Işık, darbe üreten mekanizmaların ortadan kaldırılmasının bazılarının hoşuna gitmediğini söyledi. Dünyada 80-100 yıl önce yapılan işleri, Türkiye'nin şimdi yaptığını ifade eden Işık, şöyle devam etti:

"Gücün dengelenmesidir, jandarmanın İçişleri Bakanlığına tamamen bağlanması. Jandarma İçişleri Bakanlığına bağlı olacak. Bu bazılarının hoşuna gitmiyor ama bu ülke için gerekli. Yüksek Askeri Şuranın yapısının değiştirilmesi, kuvvetlerin Milli Savunma Bakanlığına bağlanması... Bunlar gücün dengelenmesi. Türk Silahlı Kuvvetlerini gereksiz yüklerden kurtarmamız gerekiyor." 

"GÜCÜN DENGELENMESİ TÜRKİYE İÇİN ÇOK GEREKLİ"

Milli Savunma Bakanı Işık, Batı demokrasilerinde Milli Savunma Bakanlığının yapması gereken işlerin yüzde 80'inin Türkiye'de 15 Temmuz'a kadar Genelkurmay Başkanlığının yürüttüğünü söyledi.

Bu işler ayrıldığında birilerinin kıyameti kopardığını aktaran Işık, şunları kaydetti:

"Gücün dengelenmesi Türkiye için çok gereklidir. Bir daha Türkiye'de darbe üretecek hiçbir yapının kalmaması gerekiyor. Eline silah verdiğiniz insanların üzerinde demokratik denetimi arttırmak zorundasınız. Bunu dünya 80 sene, 100 sene önce yapmış. Biz şimdi silahı veriyoruz ama demokratik denetim yok. Ondan sonra adamın kafası bozuluyor muhtıra veriyor, kafası bozuluyor darbe yapıyor. Kendine bir takım gerekçeler üretiyor milletin geleceğini çalıyor." diye konuştu.

Asker ve sivilin birlikte çalıştığı mekanizmaları oluşturmanın önemine değinen Işık, şunları anlattı:

"Bu bir parti meselesi değil sistem meselesi. Sistemi değiştirmedikten sonra, sistemde emniyet mekanizmaları oluşturmadıktan sonra bugün FETÖ olur, yarın ÇETÖ olur, METÖ olur, birisi olur. Bunun için önemli olan burada sistematiği doğru kurmak ve bir daha Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetlerini, özellikle hiç kimsenin ele geçirme gayreti içerisine girmemesini sağlamak."

HAVA HARP OKULU İÇİN 3 BİN 800 BAŞVURU OLDU

Pilot açığını kapatmak için ciddi bir çalışma yaptıklarını, acil ihtiyaçlar noktasında bir açıkları bulunmadığını aktaran Işık, "Bir savaş durumunda pilotumuz var ama dünya standartlarını yakalamak açısından açığımız var, onunla ilgili çalışıyoruz. Ara sınıflara öğrenci alacağız, Hava Harp Okulu için 350 kişi öğrenci alacağız şu ana kadar 3 bin 800 başvuru oldu." ifadelerini kullandı.

"BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ YOK"

Bedelli askerlik konusuna ilişkin Işık, "Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok. Hele hele terörle çok yoğun mücadele edildiği, sınır ötesinde harekatın yapıldığı bir dönemde bedelli askerliği gündeme getirmeyi doğru bulmuyoruz. O noktada hükümetimizin bir çalışması yok." diye konuştu.

"RAKKA OPERASYONUNDA YAPACAĞIMIZ FARKLI DESTEKLER OLUR"

Işık, "Türk askeri Rakka'ya girecek mi? Eğer bu söz konusu olacaksa hangi şartlar altına olacak. ABD burada Türkiye'ye nasıl bir destek verebilir?" sorusu üzerine, bu konuların görüşüldüğünü kaydetti.

Türkiye'nin ön şartının Rakka operasyonunun PYD, PKK ve YPG unsurları olmadan yapılması olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"Bizim Amerika'ya söylediğimiz şu. Hem Musul, hem Rakka... Bu iki operasyonu yaparken kesinlikle PYD'ye, YPG'ye mahkum değilsiniz. Burada yerel unsurları, yerel güçleri kullanın. Türkiye olarak biz de koalisyon çerçevesinde destek verelim. Bu destek piyadelerimizi göndermek olarak değil. Bizim yapacağımız farklı destekler olur. O desteği verelim ama asıl yerel unsurlarla bu harekatı yapın."

 // Milli irade
En çok taşvik savunmada yapay görü, yapay zeka ve robotik üzerine diye biliyorum. Bu alanların yanısıra yapay kas, yapay doku, akıllı mermi ve mikro robotlar üzerinde de durulmalı bence. Uzay savunma sistemleri de geliştirilmeli. Gps bağımsız lokasyon tespiti ve alternatif iletişim teknolojileri de önemli....
02 Ekim 2016 16:50
Hayırlısı ile...
 // Ömer
Yeni uydu ile işletime alınacaklar ile her şey daha iyi olacak. Bazı şeylerin bittikten sonra duyrulması konusunu neden beceremiyoruz acaba?...
02 Ekim 2016 Pazar 13:04
1
 // 1
Devriye dronelar ve görüntü işleme teknolojileri üzerinde duruluyor mu bilmem ancak otomat devriyeler bir çok işi rahatlatır diye düşünüyorum. .....
02 Ekim 2016 12:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler