YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan sıcak hava uyarısı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hava sıcaklıklarının, ramazan ayının ilk günleri ve yeni haftada bütün yurtta artmaya devam edeceğini, ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini bildirdi.
Bakandan sıcak hava uyarısı
19 Temmuz 2012 / 11:02 Güncelleme: 19 Temmuz 2012 / 11:05

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geçen hafta yüksek sıcaklık uyarısı yapıldığını hatırlatarak, 15-16 Temmuz tarihlerinde yurdun büyük bölümünde 2012 yılı Temmuz ayının en yüksek sıcaklık değerlerinin kaydedildiğini ifade etti.

Bakan Eroğlu, yarın, cumartesi ve pazar günleri Doğu Anadolu'nun doğusuyla Uşak, Kütahya ve Bilecik çevrelerinde yerel ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağış görüleceğini, diğer bölgelerde ise ise havanın az bulutlu ve açık geçeceğini bildirdi.

Hava sıcaklığının bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde itibaren tekrar artmaya başlayacağını, ramazan ayının ilk günleri olan hafta sonu ve yeni haftada da bütün yurtta artmaya devam edeceğini belirten Eroğlu, yurdun kuzey kesimlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin 2-4, güney ve iç kesimlerinde ise 5-8 derece üzerinde olmasının tahmin edildiğini kaydetti. 

Bakan Eroğlu, aşırı sıcak sebebiyle yaşanabilecek güneş çarpmasına karşı özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10.00–16.00 saatleri arasında, yüksek sıcaklığa karşı hassasiyeti olan kronik hastalığı bulunanlar, yaşlılar, çocuklar, engelliler ve hamilelerin güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması konusunda vatandaşları uyardı.

Eroğlu ayrıca beklenen yüksek sıcaklık ve düşük nem dolayısıyla meydana gelebilecek orman yangın riskine karşı çiftçilerin anız yakmamasını, vatandaşların ve ilgililerin de tedbirli davranmalarını istedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler