YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan rahatlatan açıklama
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Kütahya'da gümüş üretilen tesiste meydana gelen çökmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan'dan rahatlatan açıklama
15 Mayıs 2011 / 23:49 Güncelleme: 16 Mayıs 2011 / 00:01

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya'da gümüş üretilip işlenen tesisin siyanürlü su bulunan barajında meydana gelen çökmeye ilişkin, ''Araziye, yer altına, akarsulara hiçbir şekilde atık su, siyanürlü su veya malzeme taşmamış, atılmamıştır. Kütahya'da şu anda hiç bir risk yok. Milletimiz rahat olsun'' dedi.

Eroğlu, Muğla'nın Fethiye ilçesinde AK Parti Muğla Milletvekili birinci sıra adayı Ali Boğa'nın otağında gazetecilere yaptığı açıklamada, muhalefete mensup bazı kişilerin çeşitli açıklamalarda bulunup vatandaşları endişelendirdiğini ifade ederek, ''Bu tamamen ara seddede meydana gelen bir problem. Bir miktar seddenin yarılması ile öbür sedde atık havuzuna geçmesi problemi vardı. Biz bunun üzerine herhangi bir risk olmaması için fabrikadaki üretimi tamamen durdurduk. Muhalefet, bu tür çakma hususları gündeme getireceğine ortaya bir takım projeler koysun. Bunların projesi yok işte, ufukları dar. Biz Türkiye için büyük projeler ortaya koyuyoruz'' diye konuştu.

Uzmanların konuyu araştırdığını anlatan Eroğlu, Şöyle konuştu:

''Arkadaşlarımı olayın yaşandığı gece saat 2'de atık barajının bulunduğu yere gönderdim. Uzmanlar konuyu araştırdı. Ben de her saat başı konuyu takip ettim. Bugüne kadar tüm tedbirler alındı. Şu anda hiçbir risk bulunmuyor. Bunu net olarak söylüyorum, risk sıfırdır. Dışarıya bir gram dahi atık sızmış değildir. Ama ben şuna çok üzülüyorum; Muhalefet bu gibi konuları dahi seçim malzemesi olarak kullanmak istiyor. Buna fevkalade çok üzüldüm. Benim emrimle ilave tedbirlerin alındığını söylememe rağmen bazıları 'ben tatmin olmadım' diyor. Ben onlara şunu söylüyorum; 'Kardeşim sen konunun uzamanımısın. Tatmin olsan ne olur, olmasan ne yazar '. Ben konuyu bilen bir kişiyim. Tekrar söylüyorum. Araziye, yer altına, akarsulara hiçbir şekilde atık su, siyanürlü su veya malzeme taşmamış, atılmamıştır. Şu anda Kütahya'da hiç bir risk yok. Ben arkadaşlarımı görevlendirdim. 24 saat takip ediliyor. İlave tedbirler alınıncaya kadar da fabrika çalışmayacak. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Herkes emin olsun, rahat olsun, hiç bir tehlike yaşanmamıştır.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler