YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan müteahhitlere gözdağı
Bakandan müteahhitlere gözdağı
21 Mart 2010 20:21
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 'Türkiye sınırları içinde iş yapamayacaklar.' dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 2012'den sonra yapıda ruhsat işlemleri düzeltilmedikçe o müteahhidin bir daha Türkiye sınırları içinde iş yapamayacağını söyledi.  

Düzce'de Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü'ndeki açılışın ardından Düzce Valisi Bülent Kılınç'ı makamında ziyaret eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yapılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Demir, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye'de devrim niteliği sayılacak bir yasanın çıkacağını belirterek, "Yapılan çalışmalarla birlikte dayanıksız yapı stoku yüzde 50 oranında azıldı. 10 yıl içinde kaçak yapı oranını tamamen bitirmeyi amaçlıyoruz. Diğer bir önemli noktada 1.1.2012 tarihinden itibaren proje ruhsat ve ekleme işlerinde aykırı hareket eden müteahhit başta olmak üzere şantiye şefi ve hatta yerel yönetimlerde bu binalarla ilgili ruhsat veren yetkililere çok ciddi yaptırımlar geliyor. Yapıda ruhsat işlemleri düzeltilmedikçe o müteahhit bir daha Türkiye sınırları inde görev yapamayacak. Yapılacak bu uygulama Türkiye'de bir devrimdir" dedi. 

Aynı tarihte uygulamaya koyulacak diğer bir konu hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Demir, "Yapılacak yapılarda ve imalathanelerde belgesi olmayan ustalar da 01.01.2010 tarihinden itibaren artık çalıştırılmayacak. Bu tarihe kadar yani bu geçiş döneminde vatandaşlarımızı sıkıntıya sokacak hiçbir çalışma yapılmadan yeni uygulamaya geçeceğiz. Bu uygulamada kaliteli ve amacına uygun yapılar yapılması ve yapılan yapılardaki sorunların çözülmesi için büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu. Bakan Demir ardından ilgili müdürlüklerden brifing aldı. İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler