YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan korkunç rakam
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'deki depreme dayanıksız konut rakamını açıkladı. Açıklanan rakam bir hayli yüksek... Yani neredeyse Türkiye'deki evlerin yarısı depreme dayanıksız...
Bakandan korkunç rakam
14 Nisan 2012 / 13:38 Güncelleme: 14 Nisan 2012 / 13:34

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'deki 15 milyon eski konuttan 8,5 milyonunun idare eder durumda olduğunu, 6,5 milyonunun ise ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış, depreme de dayanıklı olmadığını bildirdi.

Bakan Bayraktar, Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TÜRKKENT) Antalya'nın Kemer ilçesi, Göynük beldesindeki bir otelde düzenlenen 24. İlkbahar Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de 15 milyon eski konut bulunduğunu söyledi.

Bayraktar, ''Türkiye'deki 15 milyon eski konuttan 8,5 milyonu idare eder durumda. 6,5 milyonu ise ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış depreme de dayanıklı değil. Bunların yenilenmesi lazım. Bunların büyük bölümü İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Erzincan, Gaziantep, Afyonkarahisar, Kütahya, Bolu, Eskişehir, Düzce gibi deprem kuşağındaki şehirlerde. Bunlarda da bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok. Mülkiyet hakkı ne kadar kutsalsa can hakkı, yaşama hakkı çok daha kutsaldır. Anayasa ile teminat altına alınmıştır'' diye konuştu.

Bakan Bayraktar, TOKİ'de 500 bin konut yaptıklarını ifade ederek, ''Yolsuzluk, hırsızlık olsa 500 bin konut yapamazsın, 25 bin ya da 50 bin konut yaparsın. Devletten net para almadık. Hazine arazilerini aldık değerlendirdik. 500 bin konut rakamına ulaştık'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler