YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan katsayı açıklaması
Hükümet katsayı atağı yaptı. Bakan Çubukçu, "Gerekirse kanun değiştiriz" dedi
Bakan'dan katsayı açıklaması
01 Aralık 2009 / 11:44 Güncelleme: 01 Aralık 2009 / 12:26

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bir hukukçu olarak Danıştayın katsayı konusundaki yürütmeyi durdurma kararını ''hukuka uygun bulmadığını' belirterek, ''1997 yılında katsayı kararını alan YÖK'ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmaya da YÖK'ün yetkisi vardır''dedi.

TBMM Kulisinde gazetecilerin Danıştayın ''katsayı'' ile ilgili kararı konusundaki soruların yanıtlayan Çubukçu, meslek liselerinin tercih edilebilmesi için bir avantaj sağlanması gerektiğini ifade etti. Dünya ile rekabet edecek gençleri yetiştirmek zorunda olduklarını anlatan Çubukçu, şöyle konuştu:

'Bunu nasıl yapacağız? Tüm dünyadan kopuk bir sistemi daha ne kadar sürdüreceğiz? Açık söylüyorum, bu çok zor ve sıkıntı verici bir karar oldu. İnşallah ümit ediyorum ki karar böyle çıkmasın. Yürütmeyi durdurma verildi ama karar verilmedi. Ümit ediyorum ki bundan sonraki süreçte bunun doğruluğu kabul edilsin. YÖK'ün böyle bir karar almaya hakkı ve yetkisi var. Bu karar oluşturulurken MEB ile koordineli şekilde veriliyor. Ortaöğretimi, ortaöğretimden
üniversiteye geçiş sistemi, yükseköğrenim görecek öğrencilerin alanları, ülkenin ihtiyaçları, planlamasını ve istihdam politikaları dahil olmak üzere her şeyi doğrudan ilgilendiriyor bu konu. Şöyle düşünün teknik endüstri makine bölümünde okuyan, makine mühendisliğine giremiyor. Çok başarılı teknik okul öğrencileri, mühendislikte belki çok daha başarılı olacaklar. Bu kararın tek bir boyutta ele alındığını düşünüyorum. Meslek liseleri içerisinde oransal olarak çok düşük olmasına rağmen imam hatipler baz alınarak verildiğini düşünüyorum. ''

Çubukçu, ''Umduğunuz gibi bir sonuç çıkmazsa, kalıcı bir çözüm için kanuni değişiklik öngörüyor musunuz?'' sorusuna, ''Ben kanuni değişiklik gerektiğini düşünmüyorum, şu aşamada. Ama gerekli olursa o konuda da biz bakanlık olarak, YÖK ile Türkiye'nin geleceğine yönelik olarak gördüğümüz ve çok önemsediğim bu meselenin çözümü için üzerimize ne düşerse o yönde çaba sarf edeceğiz'' karşılığını verdi.

Hukuk devletinde kurumların, özellikle Anayasal kurumların, yetkilerini aldıkları kanundan hareket ettiklerini belirten Çubukçu, ''YÖK de buna uygun hareket etti. Eğer buna uygun hareket etmediğini düşünürsek, YÖK'ün böyle bir yetkisi olmadığını düşünürsek, YÖK'ün 1997 yılında aldığı katsayı kararının da hukuka uygun olmadığını düşünürüz. Açık söylüyorum Danıştay, eğer 'YÖK bu kararı alamaz' diyorsa, YÖK, 1997 yılındaki kararı da alamazdı o zaman. Onu alabildiğine göre bunu da alabilir'' dedi.
        
SINAV TARİHLERİ DEĞİŞİR Mİ?
         
Hukukçu olarak kararı ''hukuka uygun bulmadığını'' ifade eden Çubukçu, dünyada hızla değişen eğitim sistemine Türkiye'nin de entegre olması gerektiğini vurguladı. Çubukçu, bir yandan bazı fakülteler kapatılırken yeni bölümlerin de açılması, bunları yakalayabilmek için esnek hareket edilmesi gerektiğini kaydederek, ''Meslek lisesi meselesinin memleket meselesi olduğunu düşünüyorum. MEB olarak bunun, geleceğe dönük planlamamamız açısından çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyayla rekabet eden genç nesli iyi yetiştirmek istiyorsak bugün bu planları doğru yapmak zorundayız'' diye konuştu.

Sınav tarihlerinin değişip değişmeyeceği sorusuna Çubukçu, şöyle devam etti:

''Şu aşamada bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum, ama gelişmelere göre değerlendirme yaparım. 97 yılında katsayı kararını alan YÖK'ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmaya da YÖK'ün yetkisi vardır. Bu kadar açık. Hukuk böyle oradan buradan...o günkü hukuk bunların yetkisindeydi, bugün YÖK'e, 'sen böyle bir kararı veremezsin' demek, hiç izah edilebilir bir şey değil. Ben bir hukukçu olarak bunu kendime izah edemiyorum. Bir öğrenci meslek okulunda okuyor diye doktor olamayacağı dünyanın neresinde var? Meslek lisesi mezunları da istediği yükseköğrenimi görebilir. Bu, yükseköğrenim tercihlerini engellemeye yönelik bir karar. Bir gencin geleceğe dair hayallerini engelleyen bir karar. Vicdani karşılığı olmayan hiçbir şey adil değil. Bunun, gençlerin ve benim vicdanımda da hiçbir karşılığı yok. Adil bulmuyorum.''

''GEREK OLURSA YAPARIZ''
         
Çubukçu, ''Danıştayın kararında devam etmesi halinde neler yapacağınızı düşündünüz mü?'' sorusuna ise ''Elbette var. Ama safha safha ben bunları gerekirse açıklarım'' yanıtını verirken, yasal değişiklik konusunda, ''Gerek olursa yaparız  dedim. Bu bizim görevimiz zaten'' dedi.

Bakan Çubukçu, şunları kaydetti:

''Yaptığımız, bir grup meslek lisesine üniversite kapılarını açmaktan çok daha öte anlamı var bizim için 1997 yılında YÖK bir karar alıyor. MEB, bu kararı kaldırabildi mi zamanında? Ne dendi, 'YÖK'ün yetkisinde' dendi. Şimdi niye YÖK'ün yetkisinde olan bir konu, niye YÖK'ün yetkisinden çıktı? Herhangi bir kanuni düzenleme mi değişti? Ben yargının kararlarını verirken ülkenin her manada, geleceğe dair planlamalar da dahil, ele alması gerektiğini düşünüyorum, ele alacağını da ümit ediyorum. Bu konuda açık bir hukuki aykırılık ve telafisi imkansız zarar varsa, ben bu ikisini bu kararla daha örtüştürüyorum.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler