YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan İzmir'e tam destek!
Bakan'dan İzmir'e tam destek!
16 Mart 2012 23:35
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in projelerinin siyaset üstü projeler olduğunu, kente hizmet etmeyi amaçlayan tüm yerel yönetimlere destek vereceklerini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Atatürk Stadyumu'nun hakem seminer salonunda düzenlenen, ''AK Parti Siyaset Akademisi'' toplantısına katıldı.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, kendisinden önce konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı için ''İyi adam'' tanımını yaptığını belirterek, ''İyi adam olmak yetmez arkadaşlar, iyi iş yapmak lazım. İyi adam olmak hepimizin vazifesi, güzel işler yapacağız'' dedi.

Verdikleri derste hangi konular üzerinde durmaları gerektiğine ilişkin katılımcıların görüşlerini alan Yıldırım, yerel yönetimlere yönelik eleştirilerin dile getirilmesi üzerine ''İzmir, yerel yönetimlerden acil hizmet istiyor'' ifadesini kullandı.

İzmir'de, İzmirlilik aidiyetinin çok hızlı geliştiğini, kentin yeni geleni bir senede kabul ettiğini belirten Yıldırım, ''İzmir insanının özgüveni çok yüksek. Konu ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın, ne kadar meşhur olursanız olun düşündüğünü evirip çevirmeden söylüyor. Bu, çok güzel bir şey. Bu özgürlüğün, özgüvenin doruğa çıktığını gösteriyor. Ancak İzmir insanı biraz Türkiye'yi İzmir'den farklı düşünüyor. İzmirlilik bir noktaya kadar iyi ama bir noktadan sonra gelişmeyi önlüyor'' diye konuştu.

Konuşmasını katılımcılarla karşılıklı sohbet ederek devam ettiren Yıldırım, Türkiye'de internet otobanları oluşturduklarını, gelişen hızlı iletişim altyapısı sayesinde telefonla konuşma sıralamasında Türkiye'nin Fransa'nın ardından Avrupa ikincisi olduğunu vurguladı.

Bu sırada bir katılımcının, ülkedeki cep telefonu abonesi sayısının 53 milyona çıktığını söylemesi üzerine Bakan Yıldırım, ''Yanlış biliyorsun, 64 milyon civarında'' dedi. Katılımcının kendisinin telefoncu olduğunu söylemesine karşılık Yıldırım'ın ''Sen telefoncu olabilirsin ama ben de telefondan sorumlu bakanım'' yanıtını vermesi, salonda gülüşmelere neden oldu.

İzmir milletvekilleri ve AK Parti'nin sürekli İzmir'i izlediğini dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gözümüz sürekli yerel yönetimlerin üzerinde. Bahane üretmek yok, hizmet üretmek var. İzmir, çok zaman kaybetti. Yerel hizmetlerde İzmir'in verdiği krediyi iyi kullanamadılar, kullanamıyorlar. Hala şansları var. Hizmet etsinler. Başka bir şey istemiyoruz. İzmirliye hizmet etsinler. Eğer İzmirli'ye hizmet edeceklerse, hayırlı iş yapacaklarsa, başım gözüm üstüne, her türlü desteği vermeye hazırım. 

İzmir'in projeleri siyaset üstü projelerdir. 35 İzmir 35 proje, EXPO 2020'yi de hazırlayan projelerdir. Biz İzmir'e bir hedef daha koyduk. 34 İstanbul, 35 İzmir, sıralama da böyle olacak.''

Bakan Yıldırım, bir soru üzerine, İzmir'de Türkiye'nin en büyük limanının inşasına başlandığını, 2 milyar dolara mal olacak Çandarlı Limanı'nın altyapısının kamu kaynaklarıyla, üst yapısının ise yap, işlet, devret yöntemiyle özel sektör tarafından yapılacağını kaydetti.


-İzmir'deki yatırımlar-


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise İzmir'in dünyada marka bir şehir olduğunu, ancak son 20 yılda hak ettiği hizmetleri alamadığını, bundan dolayı son derece üzgün olduklarını dile getirdi.

İzmir'de TOKİ olarak 13 bin konut inşa ettiklerini, bunun son derece az olduğunu ifade eden Bayraktar, Örnekköy ve Kadifekale'de kentsel dönüşüm yaptıklarını belirterek, ''İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı iyi insan, hakikaten bize yardımcı oldu, beraber çalıştık. Ancak diğer yapı, zihniyet iş yapmaya engel. Buca'da fakir fukaraya konut yapmak için ihale açtık, belediyeden izin aldık sonra belediye seçimi yapıldı, gelen belediye başkanı bize ceza kesti. Yaptığımız konutlar kime, Buca'daki fakire fukaraya. Neyse ki yanlış hesap Bağdat'tan döner, cezayı kaldırdık, hak sahiplerine verdik'' dedi.

Konuşmasında hayatından kesitler sunan Bayraktar, babasını küçük yaşta kaybettiğini, annesinin büyük fedakarlığını gördüğünü, halen annesinden daha fazla kimseyi sevmediğini belirtti.

Bakan Bayraktar, eğitim ve iş hayatına atıldığı dönemlerden de söz ederek, ''İstikrarlı olursanız, çalışırsanız, sabırlı olursanız, gerisini Allah'a bırakmak lazım, hiç kimsenin bu dünyada çalıştığını Allah boşa çıkarmaz. İlla bakan olmak şart değil, mutlu olmak, huzurlu olmak, adam olmak şart. Biz kendi etik değerlerimize uygun olarak çalışmaya devam edeceğiz'' dedi.

''İzmir'de mutlaka birinci parti konumuna gelmek mecburiyetinde olduklarını'', İzmir'den iki milletvekilinin bakanlık yapmasının kent için bir kazanç olduğunu belirten Bayraktar, bundan böyle kendisinin de İzmir'e daha sık geleceğini dile getirdi.

Bayraktar, şöyle konuştu:

''Şimdi İzmir'in önünde büyük bir iş var. Dar anlamda afet riski altındaki alanların dönüşümü, geniş anlamda kentsel dönüşüm...  Deprem durumunda yıkılma riski taşıyan binaları deprem olmadan yıkmak. Riskli binaları yıkacağız. Yasamız çıkmak üzere. Hangi belediye olursa olsun siyaset ayrımı gözetmeden CHP veya başka parti, kim çalışırsa, kim bize hazırlık yaparak gelirse o belediyeyle işbirliği yapacağız, siyaset dışı siyaset üstü. İzmir'i biz mutlaka, Ege'nin karşısındaki vilayetlerden çok daha iyi duruma getirmek durumundayız. Esas medeniyet, esas tarih İzmir'de.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler