YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan ilk uçak müjdesi...
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ilk yerli uçak için adres verdi. O da ilk araba 'Devrim' gibi Eskişehir'de üretilecek...
Bakan'dan ilk uçak müjdesi...
08 Aralık 2011 / 10:23 Güncelleme: 08 Aralık 2011 / 10:02

Türkiye’nin ilk yerli otomobili ‘Devrim’in Eskişehir’de yapıldığını hatırlatan Yılmaz, “Aksilik olmazsa ilk uçağımızın yapımını da havacılıkta en ileri illerimizden olan Eskişehir’de gerçekleştireceğiz” dedi.

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir’i ziyaret etti. Eskişehir’in Ankara’nın batıya açılan yüzü olduğunu belirten Yılmaz, Ankara’ya en yakın, en gelişmiş il konumunda olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi kültür başkenti olmaya aday bir il olduğunu söyleyen Yılmaz, Eskişehir’in gelecek yıl Türk dünyasının kültür başkenti olacağını hatırlattı. Savunma sanayiinin havacılık bölümünde Türkiye’de öncelikle Eskişehir, ondan sonra da Kayseri’nin akla geldiğini bildiren Yılmaz, şunları söyledi:

Milli güçle gerçekleştirilecek

Eskişehir çok daha önemli durumdadır. Bugün savunma sanayii tesislerimizi ziyaret edeceğiz. Ve burada yine gururla söylüyoruz Alp Havacılık diye bir başka milli gücümüzü... Milli gücün içinde kamu-asker ayrımı yok. Türkiyede kimin ne aklı, kimin ne birikimi varsa milli gücü oluşturuyor. İster kamu, ister özel olsun hepsi milli gücü oluşturuyor. Alp Havacılık diye kendisiyle gurur duyduğumuz bir firmamız var. Onun alt yüklenicileri var. Biz geçen ay Amerika’daydık. Alp Havacılık, Skorsky ile ilgili adeta bazı parçalarının dünyada tek üreticisi olma statüsü kazanmış durumda. Dolayısıyla Alp Havacılığı da gezeceğiz. Vakıf şirketlerimiz var, onları da gezeceğiz ama inşallah Türkiye savunma sanayiinde havacılıkta bir yerlere gelecekse bu geleceği yerin temel taşını Eskişehir’de atacağız diye düşünüyorum.

Bugün dünden daha iyi olacak

Eskişehir her zaman ilklerin yeri oldu. 1960’lardaki Devrim adlı ilk otomobil de burada üretildi. İlk otomobili Eskişehir’de yaptığımız gibi Allah nasip ederse, bir aksilik olmazsa ilk uçağımızı da ya Ankara’da ya Eskişehir’de ama Eskişehir bilin ki havacılıkta çok daha ileri durumda, burada gerçekleştireceğiz diye düşünüyorum. O bakımdan şunu söyledik; hem Türkiye’nin hem de Eskişehir’in bugünü dünden çok daha iyi. Bir ve birlik olursak Eskişehir’imizin de Türkiye’mizin de bugünümüz de yarınımız da çok daha iyi olacak. 

RADAR SİSTEMİ KİMSE İÇİN TEHDİT DEĞİL

BAKAN Yılmaz, gazetecilerin “NATO’nun Malatya’ya yerleştireceği füze sistemi İran’ı rahatsız etti” sorusuna, “Bunu çok net olarak söylüyorum; Türkiye’ye füze yerleştirilmiyor. Lütfen yani. Kaç sefer söylemiş olmamıza rağmen aynı yere gidiyor. Bir radar sistemi savunma amaçlıdır. Füze koyarsanız saldırı amaçlıdır. Türkiye’ye konulacak radar sistemidir. Radar sisteminin hiç kimseye tehdit oluşturması mümkün değildir. Bu bir savunma sistemidir hiçbir ülkeye de yönelik değildir. NATO amaçları için kullanılacaktır ve bunun idare kademesinde bir Türk subayı da yer alacaktır. Dolayısıyla doğrusu budur, çok net olarak bunu açıklığa kavuşturmak lazım” cevabını verdi.

YILMAZ: KAMU-ASKER AYRIMI YAPMIYORUZ

İlk yerli uçağın milli güçle yapılacağını belirten Yılmaz, “Milli gücün içinde kamu-asker ayrımı yok. İster kamu, ister özel... Hepsi bu gücü oluşturuyor” dedi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler