YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan gayrimüslimlere öneri
Bakan'dan gayrimüslimlere öneri
17 Kasım 2010 09:43
Dini Özgürlükler Ödülü'ne layık görülen Bakan Bağış Türkiye'de yaşayan gayri Müslimler'den de 3 çocuk yapmalarını istedi

Brüksel’de dini özgürlükler ödülü alan Başmüzakereci Bağış ödül törenindeki konuşmasında Yunanistan’a sitem etti: “Dün bir Avrupa başkentindeydim, bu AB üyesinin cami izni vermemesi nedeniyle bayram namazı için gece geç saatte Brüksel’e uçmak zorunda kaldım”

Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı Amerika ve Avrupa Ortodoks kiliseleri, Avrupa Parlamentosu’nda düzenledikleri “Dini Özgürlükler: Türkiye’nin AB’ye Köprüsü” konferansında, Türkiye’deki dini azınlıklar için çalışmaları ve farklı kültürler ve medeniyetler arasında karşılıklı anlayış köprüsü kurması nedeniyle, Başmüzakereci Egemen Bağış’ı ödüllendirdi. Ödülü, Amerika Ortodoks Kilisesi lideri Anthony Limberakis’in elinden alan Bağış, burada yaptığı konuşmada, Atina’da camiye izin vermeyen Yunanistan’a göndermede bulundu. Temaslarda bulunduğu Atina’dan Brüksel’e gelen Bağış, şöyle konuştu:
İslamafobi yükselişte

“Dün (önceki gece) bir Avrupa başkentindeydim. Bu AB üyesinin cami izni vermemesi nedeniyle bayram namazı için gece geç saatte Brüksel’e uçmak zorunda kaldım. Çok açık ki bazı Avrupa ülkelerinin atması gereken adımlar var.” Bağış, Kuran-ı Kerim’in Ali-İmran suresinin 84. ayeti ve Kafirun suresinin 6. ayetini okuyarak, İslam’ın farklı inançlara sahip olanlara müdahalede bulunmadığını ve ayrımcılık gözetmediğini anlattı. “İslam’ın kelime manası barış olmasına rağmen ne yazık ki günümüzde İslam algısı çok farklıdır” tespitinde bulunan Bağış, Avrupa’da İslamafobi’nin yükselişte olduğuna dikkat çekti. Bağış, “Bugün büyük çoğunluğu AB vatandaşı olan 20 milyondan fazla Müslüman bu kıtada yaşıyor. 2025 yılında AB vatandaşlarının yüzde 10’unun Müslüman olacağı tahmin ediliyor. Avrupa’da Müslümanlara karşı istikrarlı bir şekilde artan düşmanlığı endişeyle takip ediyoruz. İslamafobi’nin güçlendiğini gözlemliyoruz. İslamafobi’nin Avrupa’nın tam göbeğindeki ülkelerde yükselmesi oldukça hazin” dedi. Gazetecilerin soruları da cevaplandıran Bağış, Heybeliada ruhban okulunun yeniden açılabilmesi için Yunanistan’dan bazı beklentileri olduğunu söyledi.

Herkes 3 çocuk yapsın

Bağış, AB’de Müslümanların oranı yüzde 10’a çıkarken Türkiye’deki gayri Müslimlerin oranının da aynı şekilde artıp artmayacağının sorulması üzerine, Türkiye’yi daha önce terkeden Ortodoks Rumların geri dönmeleri için Başbakan Erdoğan’ın çağrısını hatırlattı. Bağış, bu kapsamda Erdoğan’ın “en az üç çocuk” tavsiyesinin gayri Müslimlerce de benimsenmesini istedi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler