YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan darpla ilgili açıklama
Bakan'dan darpla ilgili açıklama
20 Nisan 2012 16:16
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in bir doktoru darbetmesi ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıklamada bulundu. Akdağ, bu meselenin peşini takip edeceklerini söyledi...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in bir doktoru darbetmesiyle ilgili olayı şiddetle kınadığını belirterek, ''Derhal hukukçularımızı arkadaşlarımızın hizmetine verdik, bu meselenin peşini mutlaka takip edeceğiz'' dedi.

Bakan Akdağ, Hekim Evi'nde konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Arkadaşlarımı aradım ve kendilerine vurulan her fiskenin bana vurulmuş bir fiske olduğunu ve bunun bu şekilde takipçisi olacağımı da söyledim'' diye konuştu.

Milletvekili Üçer'i, kamuoyu huzurunda hiçbir gerekçeye dayanmadan özür dilemeye çağıran Akdağ, ''Bu özür dileme, oradaki arkadaşlarımızın hukuki haklarını aramalarına engel olmayacaktır. Ama milletvekilimiz de kendi üzerine düşeni yapmalıdır'' ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda bir irade beyanında bulunduklarını belirterek, hiçbir sağlık çalışanına sözlü ya da fiili bir saldırının olmaması için gayret edeceklerini söyledi.

Bakan Akdağ, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in bir doktoru darbetmesiyle ilgili basın mensuplarına bilgi verirken, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu, bunu asgariye indirebilmek için ilgili kesimlerle ''kafa yorduklarını'' bildirdi.

Bu konuda tüm tarafların hüsn-ü niyetle hareket ettiğini anlatan Akdağ, ''Nitekim birçok konuda farklı düşündüğümüz halde Türk Tabipleri Birliği Başkanı dün beni ziyaret ettiğinde, bu anlamda birçok maddede bir niyet birlikteliğini rahatça ifade edebildik'' dedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sebepleriyle ilgili tartışmalar yaşandığını, bu noktada ''sağlıkta dönüşüm programına'' atıflar yapıldığına dikkati çeken Akdağ, bu programın vatandaşın daha iyi sağlık hizmeti almasına, hakkını aramasına hizmet ettiğini bu nedenle siyaset malzemesi yapılmamasını istedi.


-Bir irade beyan ediyoruz...-


Akdağ, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için bir ''irade beyan ettiklerini'' belirterek, şöyle devam etti:

''İster sayısı az olsun ister çok olsun, ister eskiden daha azdı da artmış olsun, isterse eskiden daha çoktu da şimdi azalmış olsun, hiç fark etmez. 'Hiçbir sağlık çalışanımıza sözlü ya da fiili bir saldırı olmasın, bir hakaret olmasın' diye gayret edeceğiz. Bunun için biz AK Parti olarak Meclis'e, arkadaşlarımız bir araştırma önergesi veriyorlar. Diğer partiler de araştırma önergesi veriyorlar.''

Kısa bir süre önce Gaziantep'te bir doktorun saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini anımsatan Akdağ, böyle bir ortamda BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in eşi ve çocuğunun geçirdiği kaza nedeniyle geldiği Eğitim Araştırma Hastanesi'nde de ''çok tatsız bir olayın'' meydana geldiğini kaydetti.

Hastane Başhekim Vekili Vural Polat'ın olayla ilgili Van'da yaptığı yazılı açıklamayı, basın mensuplarına okuyan Akdağ, Üçer ile telefonda görüştüğünü, milletvekilinin de böyle bir olay olduğunu inkar etmediğini dile getirdi.

Akdağ, ''Sadece sebepler söylüyor, 'şöyle oldu, böyle oldu, onun için böyle oldu'. Bana bunları kendisi bizzat söyledi'' dedi.

Şiddetin hiçbir gerekçesi olamayacağının altını çizen Akdağ, olayı kınadığını, hukukçuların yönlendirildiğini ve olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Konunun ülkenin gündemine gelmesinin çok hayırlı olduğunu ifade eden Akdağ, ''Gerçekten canını dişine takarak, gecesini gündüzünü vererek hizmet sağlayan sağlık çalışanlarına dokunmak, en azından günahtır, Allah bunun hesabını sorar'' dedi.


-''Doktor Eroğlu ile Van'da tanışmıştım...''-


Akdağ, darbedilen Acil Tıp Uzmanı Oğuz Eroğlu ile Van Depremi'nin ardından yürütülen çalışmalarda tanıştığını, Eroğlu'nun sağlık çalışanı olan eşiyle beraber arabada konaklayıp, bölge halkına hizmet verdiğini anlattı.

Oğuz Eroğlu ve eşinin, hiçbir ayrım gözetmeden canla başla Van halkına hizmet ettiğini, yaptıkları işin kutsallığını bilen insanlar olduğunu belirten Akdağ, ''Onun için ben bütün toplumu bu mesele karşısında birlik olmaya ve bu meseleye tepki koymaya çağırıyorum'' diye konuştu.

Milletvekili Üçer'i de kamuoyu önünde hiçbir gerekçe ortaya koymadan özür dilemeye çağıran Akdağ, bunun hukuki sürece engel olmayacağını da vurguladı.


-''TTB, buna ne diyecek merak ediyorum''-


Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) sağlık çalışanlarına yönelik şiddette ''sağlıkta dönüşüm programının'' etkisi bulunduğu yönündeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Akdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

''Türk Tabipler Birliği'nin, eylemlerini özellikle birlikte geliştirdiği bir sağlık sendikası var. Bu sağlık sendikasıyla ve Türk Tabipleri Birliği ile bu eylemleri gerçekleştirme sırasında en fazla kol kola girenler, bu sayın milletvekilinin de içinde bulunduğu gruplar olmuştur. Şimdi Türk Tabipleri Birliği buna ne diyecek ben onu bekliyorum. Ama bunun için benim uyarımı da beklememeleri gerekiyordu. Sağlıkta dönüşüm programı, insanların köylerine ambulans gitmezken ambulans götüren sistemdir. Bu mu vatandaşın tepkisine yol açacaktır ''

Sağlıkta dönüşüm programının siyaset malzemesi yapılmaması isteğini yineleyen Akdağ, ''Gelin samimiyetle bu işi (şiddeti) nasıl engelleyeceğimize bakalım'' dedi. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler