YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan 'damacana su' açıklaması
Bakan'dan 'damacana su' açıklaması
29 Temmuz 2012 15:55
Kirli su satan firmalar açıklandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kirli su satılan satış noktarının da açıklanacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, satış noktalarındaki damacanalardan alınan numunenin kirli çıkmasının her zaman firmanın kusuru olmayabileceğini belirterek, ''Satış noktasındaki depolama sorunundan kirlilik ortaya çıkabiliyor ya da satışla ilgili sorun ortaya çıkıyor. Bu satış noktalarını da bakanlığımızın web sitesinde yayımlayacağız'' dedi.

Van'da temaslarda bulunan Bakan Akdağ, Vali Vekili Mehmet Yüzer'i ziyaret etti.

Kentin sorunlarıyla ilgili brifing alan Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden sonra Van için büyük bir seferberlik başlattıkları bildirdi.

İki yılda kentin bütün sağlık yapılarını elden geçireceklerini ifade eden Akdağ, Van'ın 30 yılını planlayarak sağlık yapılarını tamamlayacaklarını söyledi.

Depremden sonra bölgede yaptığı işlerle Türkiye'nin uluslararası alanda büyük başarı yakaladığını kaydeden Akdağ, bu başarının gönül birlikteliği ve kardeşlik bağlarıyla gerçekleştiğini belirtti.

Akdağ, ''Depremden sonra kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının öne çıkması gerekirken eli kanlı terör örgütü depremden vazife çıkararak dezenformasyon dediğimiz yanlış bilgilerle algının bozulması gibi birtakım çalışmalar içerisine girdi. İnsan canına kasteden bir terör örgütünden her şey beklenir ama bu artık insanlığın bittiği noktadır. Onun için milletçe bunlara aldırış etmiyoruz. Birlik ve beraberliğimizi ayakta tutacağız'' dedi.

Bir gazetecinin hazır su firmalarının denetlenmesiyle ilgili sorusu üzerine Bakan Akdağ, halkın sağlığına zarar verebilecek üretim ve satış yapan firmalara çeşitli yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.

Bu yaptırımlar arasında satışın durdurulmasının da yer aldığını söyleyen Akdağ, şunları kaydetti:

''Meselenin iki boyutu var. Birincisi, damacanaya suyu koyan imalathane denilen dolum tesisi var. Dolum tesisinde damacanadaki sudan aldığımızda numuneden kirlilik tespit etmişsek bunu çok önemli görüyoruz ve firmaya gerekli cezayı veriyoruz. Bu sonuçları aynı zamanda ifşa ettik. İkinci olarak, satış noktalarındaki damacanalardan alınan numunenin kirli çıkması her zaman firmanın kusuru olmayabilir. Satış noktasındaki depolama sorunundan kirlilik ortaya çıkabiliyor ya da satışla ilgili sorun ortaya çıkıyor. Bu satış noktalarını da bakanlığımızın web sitesinde yayımlayacağız. Bu denetimleri yaparken vatandaşlarımızı bilgilendiremeye devam edeceğiz. Çünkü suyun temizliği ve güvenliği son derece önemlidir.''

Akdağ, son 10 yılda zaman zaman küçük sorunlar yaşansa da su güvenliği konusunda çok önemli mesafeler katedildiğini belirtti.

Su güvenliğinin en önemli belirtilerinden birinin tifo hastalığının toplumda görülme sıklığı olduğunu ifade eden Akdağ, 2002'de tifo salgını yıllık yaklaşık 30 bin vaka civarında iken son yıllarda bu rakamın 100-150 vakaya kadar düştüğünü söyledi.

Vali Vekili Yüzer, Akdağ'a ziyaret anısına Urartu işlemeli vazo hediye etti.

Bakan Akdağ, valilik ziyaretinin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanları ve idarecilerle toplantıya katıldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler