YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan bedelli açıklaması
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''bedelli askerlik'' tasarısının vatandaşlara verilen bir hak, seçenek olduğunu belirterek, ''Benim imkanım olsaydı, ben askerliğe gitmeyi tercih ederdim'' dedi
Bakan'dan bedelli açıklaması
30 Kasım 2011 / 08:38 Güncelleme: 30 Kasım 2011 / 08:40

TBMM Genel Kurulunda görüşülen bedelli askerlik ile ilgili tasarı üzerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılmasının Anayasa'nın 72. maddesine aykırı olduğunu iddia ederek, ''Ya temel eğitimi koymak zorundasınız ya da kamu hizmeti yapmasını sağlamalısınız'' dedi.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AK Parti'li milletvekillerine, ''Hepiniz bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu biliyorsunuz ama patron istediği için evet diyorsunuz. Patron ne eylerse doğru eyler. Recep paşanın askeri gibi davranıyorsunuz. Paşanın, komutanın size verdiği emirleri yerine getiriyorsunuz. Sizinle Başbakan arasındaki ilişki, orduda, paşa ile er arasında dahi yok'' diye seslendi.

Muhalefetin önergeleri kabul edilmedi

CHP, MHP ve BDP bedelli için öngörülen para ve yaşın düşürülmesi için ayrı ayrı önergeler verdi. BDP 5 bin lira, CHP ve MHP ise 15 bin lira bedel alınmasını istedi. Bu önergeler reddedildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, muhalefetin 5 ve 15 bin lira teklif ettiğini belirterek, ''AK Parti'nin 30 bin lira teklifi paralı askerlik oluyor, ama muhalefetinki ruhu ve vicdanı rahatlatan bir askerlik oluyor. Para paradır, 1 lira da 10 lira da paradır'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, kürsüye getirdiği tablet bilgisayarı göstererek, ''Sosyal medyada bedelliyi nasıl tiye aldıklarını okursanız... Sosyal medyada geyikler o kadar acıtıyor ki 'vezneye git gel, tezkereyi al' denilmesi, insanın yüzünü kızartıyor'' diye konuştu.

''Bir ailede birden çok kişi varsa hepsi yararlanabilir''

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İsmet Yılmaz, bedelli askerlik uygulamasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olmadığını belirtti.

Anayasa'nın 72. maddesinde ''Vatan hizmetinin her Türkün hakkı ve ödevi'' olduğunun belirtildiğini ifade eden Yılmaz, ''Burada belirtilen vatan hizmeti tek başına askerlik hizmeti değildir. Eğer öyle yorumlansaydı, bayanların da askere gitmesi gerekirdi'' dedi.

Bakan Yılmaz, bir ailede birden çok bedelli askerlik şartını taşıyan varsa, hepsinin bu yasadan yararlanabileceğini söyledi.

Bedelli askerlere temel eğitim verilmemesi nedeniyle tasarruf yapıldığını ifade eden Yılmaz, ''Bu, vatandaşlara verilen bir haktır, seçenektir. çok net söyleyeyim; benim imkanım olsaydı, ben askerliğe gitmeyi tercih ederdim. Bu imkanı olup da kullanmayacak olanlar var'' diye konuştu.

Bakan Yılmaz, ordunun 3'te 1'inin profesyonel asker olduğunu belirterek, ''TSK'nın mevcut sayısı yeterlidir, bir ihtiyaç yoktur; herhangi bir zafiyet de oluşmaz'' dedi.

''30 bin lirası olmayanlara bankalardan kredi kullandırma konusunda bir çalışma olup olmadığı'' yönündeki soru üzerine Yılmaz, ''Bankalarda serbest rekabet var. Muhtemeldir ki bankalar için bir imkandır. Bankaların faiz durumuna göre 20 yıla yaydıkça 52 bin TL ediyor'' dedi.

Tasarının görüşmeleri 4. madde üzerinde sürüyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler