YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan 'arama' açıklaması
Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, bir açılış töreninde basının sorularını yanıtladı. Kahraman, İzmir ve Kuşadası Belediyeleri'nde başlatılan aramaların zamanlamasıyla ilgili bir soruya "İşlenen suçun zamanı olmaz. Olayın zamanını yargı belirlemiyor"dedi.
Bakandan 'arama' açıklaması
05 Mayıs 2011 / 14:58 Güncelleme: 05 Mayıs 2011 / 15:14

Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Kuşadası belediyelerinde yapılan aramalarla ilgili, ''Suçun zamanı olmaz. Bir yerde olay, suç varsa ilgili merciler, makamlar ona müdahaleyle yükümlüdür. Olayın zamanını, suç işleme tarihini yargı belirlemiyor'' dedi.

İzmir'in Menemen ilçesinde bazı tesislerin açılış törenine katılan Bakan Kahraman, gazetecilerin İzmir Büyükşehir Belediyesindeki aramalarla ilgili sorusu üzerine, yargının kendi süreci içerisinde soruşturmasını yürüttüğünü belirtti.

Bakan Kahraman, yargı bağımsız olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Benim Adalet Bakanı olarak veya başka bir yetkilinin buna müdahalesi söz konusu değildir. Biz de bilmiyoruz. Ne tür iddialar, ne tür deliller vardır. Arkadaşlarımız kendi mecrasında soruşturma başlattı. Sanıyorum incelemeler devam ediyor. Herhalde yakında sonucunu göreceğiz.''

Kahraman, operasyonun zamanlamasına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine, ''İşlenen suçun zamanı olmaz. Bir yerde olay, suç varsa ilgili merciler, makamlar ona müdahaleyle yükümlüdür. Olayın zamanını, suç işleme tarihini yargı belirlemiyor. Varsa, yargıya intikal etmişse elbette yargı gerekeni yapacaktır. Zamanlama konusunda yorum yapmak doğru olmaz kanaatindeyim'' dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin uzun süredir dinleme cihazlarıyla takip edildiği yönündeki iddialara ilişkin soruya Bakan Kahraman, ''Yasalarımızda biliyorsunuz bazı suçlarla ilgili, izleme, dinleme, teknik takip dediğimiz usullerle suçun ve suçluların takibi, delil toplanması mümkündür. Bu katalog suçlardan ise belki savcılık bu tür tedbirlere başvurmuştur. Onun içeriğini ben de bilmiyorum sizin gibi dışındayım'' yanıtını verdi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler