YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan Apo'ya kötü haber
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yeni hücresini beğenmeyen terörist başı Abdullah Öcalan'ın eski hücresine nakli ile ilgili açıklama yaptı.
Bakandan Apo'ya kötü haber
03 Aralık 2009 / 11:07 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 11:07

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı'daki cezaevinin, Türkiye'deki bütün F tipleri ile aynı standartlara sahip olduğunu söyledi.

TBMM'de gazetecilerin soruların yanıtlayan Ergin, ''DTP'liler dün sizinle İmralı Cezaevi ile ilgili görüşme yaptı. Kendileri, 'Bakan gerekli gördüğü takdirde, eski hücreye naklinin sağlanacağı şeklinde teminat verdi' şeklinde bir açıklama yaptı. Bu doğru mu?'' sorusuna karşılık şunları söyledi:

''İşin doğrusu şudur: Bizim İmralı'da yaptığımız düzenleme, Türkiye'deki bütün F tipleri ile aynı standartlara sahip cezaevidir. Türkiye'deki F tipleri hangi imkanlara sahipse, İmralı'daki de o imkanlara sahip. Bu imkanlar, BM ve Avrupa Konseyinin öngördüğü şartlardan, yani evrensel standartların üstündedir, altında değildir. Ancak buna rağmen, somut şikayetler varsa değerlendiririz, bu şikayetleri inceleriz, haklılık payı olanları elbette karşılarız. Biz hiçbir hükümlümüzün cezaevlerinde evrensel standartların altında bulunmasına rıza göstermeyiz. Buna herkes dahildir.''

Sadullah Ergin, ''Öcalan'ın eski hücresine nakli söz konusu olabilir mi?'' sorusuna ise ''Onunla ilgili bir sözümüz olmadı'' yanıtını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler