YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan 4 bin uzman müjdesi
Bakandan 4 bin uzman müjdesi
17 Ağustos 2011 08:27
Aile Bakanı Fatma Şahin, katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, 'Aile sosyal destek uzmanı projesi’ kapsamında 4 bin uzman alınacağını açıkladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘Aile sosyal destek uzmanı projesi’ ile her ailenin bir sosyal destek uzmanının olacağını söyledi. Proje çerçevesinde bakanlıkta 1500 personelin bulunduğunu ifade eden Şahin, 4 bin civarında uzman daha alacaklarını ifade etti.

Bakan Şahin, Bağcılar Belediyesi’nin Ramazan çadırındaki iftar yemeğinin ardından düzenlenen ‘Sosyal Yaşam ve Ailede Kadın’ başlıklı panelde bir konuşma yaptı. Aileyi güçlendirmek için de neler yapacakları konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, güçlü ve model aileyi politikalarının ana eksenine koyduklarının altını çizdi.
Toplumsal sorunların temelinde parçalanmış aile olduğuna dikkati çeken Şahin, ''O zaman bize düşen şey, testiyi kırmadan, aile parçalanmadan onu koruyacak politika oluşturmaktır. Aileyi parçalamadan güçlendirecek çalışmayı yapmalıyız'' ifadelerini kullandı. Kadına şiddet ve çocuk istismarı konusunda aile mahkemelerini kurduklarını aktaran Şahin, kız çocuklarının okullaştırılması ve birey olarak güçlenmesi için çok önemli çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Aile hekimliği projesine benzeyen ve hükümet programında da yer alan ‘Aile sosyal destek uzmanı projesi’ hakkında da bilgi veren Şahin, “Her ailenin bir hekimi var, herkes de gayet memnun. Aile hekimliği modelini, aile sosyal destek uzmanı modeline çeviriyoruz. Bu nasıl olacak? Hane bazlı, yalnızca mali destek verdiğiniz zaman ailenin sorununu çözemiyorsunuz. İstediğiniz kadar para verin, alkolle ya da kumarla mücadele eden bir baba varsa, o parayla daha çok alkol alıyor ya da daha fazla kumar oynuyor. Bizim ne yapmamız gerek? Projeyle her ailenin bir sosyal destek uzmanı olacak. Bakanlıkta şu anda 1500 uzmanımız var. 4 bin civarında uzman alacağız ve bunları önce yetiştireceğiz. Bu uzmanlar hizmet içi eğitim alacak. Proje ile sosyal riski yüksek aileler başta olmak üzere 75 milyonu birebir kucaklamayı hedefliyoruz. Örneğin Hakkari’deki Yıldız ailesinin verilerini girdiğimizde ailede neler var bunları göreceğiz. Çocuğun neye ihtiyacı var? Babanın durumu nasıl? Bu tamamen bilgimiz dahilinde olacak” diye konuştu.

Söz konusu sisteme babanın, annenin ve çocukların durumu hakkında verileri gireceklerini söyleyen Bakan Şahin, şöyle konuştu: “Her şey sağlıklı gidiyorsa ne güzel. Bir problem yok. Ailede bir risk varsa koruyucu ve önleyici tedbirlerle, küçük küçük müdahalelerle maliyeti daha büyük olaylar önlenebilecek. Yeni modelde bunu hayata geçirdiğimiz zaman bu tür olayların tamamen kontrol altına alındığı yeni bir devlet yönetim sistem oluşturacağız. Bunu başarabiliriz. Sizlerden destek bekliyoruz.''

Cihan

Uzmanların arasında adalet
 // Mehmet Uzman
Uzmanların bir kısmı maaş ve statü yönüyle iyi durumdaydeyken diğer büyük kısmı iş yönüyle daha ağır çalışmasına rağmen daha düşük maaş ve statüye sahip. Sayın Bakan İnşallah bu konuyuda çözer. Düşük maaşlı kurumlarda uzmanlar kaçarken hem emek zayi oluyor, hem kurumun hafıza oluşmuyor, hem kalifiye elemanlar düşük maaşlı kurumda kalmadığı için o kurum hizmet üretmede sıkıntı yaşıyor. Hemde çalışanlar sürekli sınav vb sıkıntılarla za...
17 Ağustos 2011 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler