YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan 3 çocuk yorumu
Bakan'dan 3 çocuk yorumu
19 Şubat 2012 16:12
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, '''Başbakan boşuna sürekli 3 çocuk 3 çocuk demiyor. Arkasında çok önemli stratejik hedef var.' dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, teşvik uygulamasıyla birlikte bölgesel teşviklerin biraz daha çeşitlendirileceğini, sektörel teşviklerde de belirli büyüklüğe sahip sektörel stratejik ürünleri desteklemiş olacaklarını bildirdi.

Yıldırım, Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), İstanbul Kalkınma Ajansı, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin katkılarıyla kurulacak olan Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi'ne ilişkin Ceylan Intercontinental Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında, bilgi iletişim sektörünün sınır, hız tanımadığını, çok önemli bir buluşun çok kısa sürede modası geçmiş hale gelebildiğini söyledi.

Bu yüzden çok dinamik olan bu sektöre sürekli yatırım yapmaları gerektiğini dile getiren Yıldırım, sadece cihaza değil, insana yatırım yapmaları gerektiğini, bu proje ile de insana yatırım yapılacağını kaydetti.

Yıldırım, bu projenin 1 milyon TL'lik bir iş olduğunu, farkındalık noktasına önemle dikkat çeken bir proje olduğunu vurguladı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanının 15-20 yıllık mazisi bulunduğunu, 15-20 sene önce ses iletiminin toplam bilgi iletişimi içinde yüzde 10'u bile tutmadığını, her gün yeni yeni ürünlerin ve hizmetlerin geliştiğini söyledi.

Yıldırım, bilişim sektörünün istihdamdaki katkısının OECD'de yüzde 6 iken Türkiye'de yüzde 1.5 olduğunu belirterek, ''Burada istihdam alanı oluşturmamız lazım. Önce yetiştireceğiz, insanlarımızı hazır hale getireceğiz. Gençlerimiz zaten hazır. Onları bu alanda kısa, orta ve uzun vadeli kurslarla bilgilerini, görgülerini, tecrübelerini artırmak suretiyle hem sektöre insan kaynağı sağlamış olacağız, hem de ülkemizin sadece sınırlarımız içinde değil, ilgimiz olan coğrafyada ve küresel anlamda da bir işbirliğini başarmış olacağız'' dedi.

Bilgi iletişim teknolojilerinde bölgesel ve ulusal düzeyde sayısal uçurumun önem arz ettiğini, Şırnak'ta erişilebilirlik düzeyi ne ise İstanbul'da da onun olması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, ''Bu anlamda ulaşamadığımız yer kalmadı. Bilgi otobanlarını yurdun her köşesine ulaştırdık. Böylece akıl yollarını inşa ettik. Bu akıl yolları üzerinden trafiği artırmak da sizin göreviniz. Onun için bize düşen ne görev varsa hepsini yapmaya hazırız. Devlet, akademi çevreleri, sektörün firmaları, iş adamları, sivil toplum kuruluşları burada el birliği içinde bu güzel faaliyetleri gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu.


-Ar-Ge'ye ayrılacak payın yarısı ICT sektörüne-


Ar-Ge'ye ayıracakları payı yıldan yıla artırdıklarını, yüzde 0.4'den aldıkları payı yüzde 0.8'e çıkardıklarını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

''2023 hedefi en az yüzde 2.5. Bu 2023 Türkiye'sinin GSMH'sının büyüklüğü düşünüldüğünde, 4 milyar dolar civarında bir kaynağı Ar-Ge'ye ayıran bir Türkiye olacak. Bu Ar-Ge faaliyetleri içinde en fazla payı alacak sektör, bilişim sektörü. Çünkü araştırmaya, geliştirmeye en müsait alan bu alan. Buradaki hedef, Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan bütçenin en az yarısının ICT sektörüne aktarılması. Bu konuda da yapılan bu faaliyet, yetiştirilen bu insanlar en büyük kaynağımız olacaktır. Çünkü artık güç bilgidedir, bilgiye sahip olmaktadır, bilgiyi üretmektedir, bilgiyi kullanabilmektedir. Ortaçağ'ın, 20. yüzyılın güç unsurları bugün geçerli değil. O bakımdan insana yatırıma hız kesmeden devam edeceğiz. Eğer Türkiye gelişen dünyada iddia sahibi bir ülke olacaksa, bunu mutlaka insana yapılan yatırımla başaracaktır. Buna inanıyoruz.''


-Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi neler sağlayacak-


Yıldırım, Teknoloji Danışma Merkezi'nin Yıldız Yerleşkesi'nde kurulacağını, ancak online olarak da herkesin katılabileceğini, Türk Telekom'un akademinin içerik ve diğer destekleri sağlayacağını, TÜTED'in de koordinasyonu sağlayacağını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni teşvik uygulamasının da yakında yürürlüğe gireceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bu teşvik uygulamasıyla birlikte, bölgesel teşvikler biraz daha çeşitlendiriliyor. Bir de sektörel teşviklerde de belirli büyüklüğe sahip sektörel stratejik ürünler desteklenmiş olacak. Örneğin bunu Fatih Projesi'nde, yerli tablet üretiminde göreceğiz. Bu proje büyük bir proje. 8 milyar TL civarında bütçeye sahip. Türkiye'de 4 yıl içinde 15 milyonun üzerinde tableti öğrencilere dağıtacağız. İstiyoruz ki, bu hacimdeki ürünün mutlaka yerli katkının azami oranda olduğu bir üretimle gerçekleşmesi. Ülkemizin en önemli konusu cari açık. Cari açığın önemli bir kalemini de elektronik teçhizat ithalatı oluşturuyor. Bir yılda 14.5 milyar dolarlık elektronik cihaz ithal ediyoruz. Bu önemli bir miktardır. Bundan ne kadar iç piyasaya yerli ürüne dönersek, o kadar rahatlayacağız. Daha fazla istihdam ve daha fazla katma değerin ülkemizde kalması anlamına geliyor. Onun için insana ve yerli ürüne yatırıma devam, yerli imalatı teşvike devam.''


-''İnsana yatırım hız kesmeden sürecek''-


Bakan Yıldırım, 2012 dünya ekonomi sıralamalarının değiştiğini, Hindistan'ın 3. sıradaki Japonya'nın yerini aldığını, Hindistan'ın Japonya'dan daha zengin olduğu için değil, nüfusu ve insan kaynağı daha fazla olduğu için daha büyük ekonomi olduğunu söyledi.

Brezilya'nın da 6. sıradaki yerini İngiltere'nin aldığını ve nüfusun çok önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, ''Başbakan boşuna sürekli 3 çocuk 3 çocuk demiyor. Arkasında çok önemli stratejik hedef var. Ne kadar nüfusunuz varsa, ne kadar genç insan kaynağınız varsa, o kadar güçlüsünüz. Her şeyi yapabilirsiniz ama insan kaynağı uzun vadede olacak bir şey. Avrupa bugün iş gücü kaybediyor, yaşlı nüfus nedeniyle sorunlar yaşıyor, Türkiye olarak bizim böyle bir duruma düşmemek için insana yatırıma hız kesmeden devam etmemiz gerekiyor'' dedi.

Yıldırım, insana yapılan bu yatırımın bundan sonra daha birçok projede artarak devam etmesini beklediklerini, sektörün iyi niyetli olduğunu ve daha hızlı hareket ettiğini kaydetti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler