YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan 2B açıklaması
2B kanun tasarısına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu açıklamada bulundu... TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda kabul edilen tasarının neler getirdiğini anlattı...
Bakan'dan 2B açıklaması
16 Mart 2012 / 18:24 Güncelleme: 16 Mart 2012 / 18:25

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''2B'' kanun tasarısına ilişkin, ''Elde edilecek gelir, yeni orman alanlarının oluşturulması, nakline karar verilen orman içi köyler halkının iskanı, orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi, düzenli ve planlı kentleşmeye yönelik dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi maksadıyla kullanılacak'' dedi...

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, orman vasfını yitirmiş ve kamuoyunda 2-B arazisi olarak bilinen hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısının TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda kabul edildiğini anımsattı.

Bu kanunun 31 Aralık 1981'den önce orman vasfını kaybetmiş alanları kapsadığını belirten Eroğlu, elde edilecek gelirin yeni orman alanlarının oluşturulması, nakline karar verilen orman içi köyler halkının iskanı, orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi, düzenli ve planlı kentleşmeye yönelik dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi maksadıyla kullanılacağını kaydetti.

Tasarı neler getiriyor

Açıklamada, tasarının neler getirdiğine ilişkin bilgilere de yer verilerek, tasarıya göre hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ancak tarım alanına dönüştürülmesinde fayda görülen 2-A alanlarının Orman Genel Müdürlüğü'nün; 2-B alanlarının ise Maliye Bakanlığı'nın tasarrufuna geçeceği belirtildi.

Tasarının, deprem, heyelan, sel gibi doğal afete maruz kalan vatandaşlar ile baraj, gölet gibi devlet yatırımı sebebiyle başka yerlere yerleştirilmeleri zorunlu olan orman içi veya bitişiğindeki köylerde yaşayanların mağduriyetini gidereceği ifade edilerek, köylülerin alternatif alanlara naklinin de öngörüldüğü kaydedildi.

2B arazilerinin satışından elde edilecek gelirle, satılan arazilerin 2 katı ormanın tesis edileceği belirtilerek, elde edilecek gelirin orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi maksadıyla kullanılacağı ifade edildi.

Açıklamada, 2-A alanları için orman sınırları dışına çıkartmayla orman sınırlandırması, tespit, tefrik ve tescil işlemlerine karşı yapılan itirazlar ve açılan davaların, bu tasarıya göre yapılacak işlemleri durdurmayacağı, davalarda yürütmeyi durdurma ve tedbir kararı verilemeyeceği belirtildi.

''Bu yerlerde hak iddia edenlerin açtıkları davalar, davacılar lehine sonuçlandığında, bu taşınmazlar genel hükümlere göre kamulaştırılacak'' ifadesinin kullanıldığı açıklamada,düzenlemeye göre yapılacak işlemler sonuçlanıncaya kadar 2-B alanları hakkında hazine tarafından kişiler aleyhine açılması gereken davaların açılmayacağı, açılan ve devam eden davaların durdurulacağı kaydedildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler