YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'a 'doğalgaz' sorusu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili soruyu cevaplandırdı.
Bakan'a 'doğalgaz' sorusu
11 Eylül 2011 / 18:48 Güncelleme: 11 Eylül 2011 / 19:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 9'u orada (İsrail) öldürüldü. Her birinin onuru bizim için petrol ve doğalgazdan daha önemli. Özür dilenmedikçe biz herhangi proje yürütmeyi, geliştirmeyi düşünmüyoruz'' dedi.

Yıldız, Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri AŞ'yi (BEST) ziyaretinde, işletmede hem bir mühendis hem de sektörün bakanı olarak incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Tesislerin çok heyecan veren önemli yanlarının bulunduğunu ifade eden Yıldız, ''Burası Balıkesir için büyük bir kazanımdır. Çünkü Türkiye'de büyük trafo yapabilen 3-4 fabrika var. Yerli üretim ve sermaye açısından en önemli tesis burada bulunuyor. Gelişen, değişen ve büyüyen Türkiye'nin büyümeyen gelişmeyen bir enerji sektörü olmaz. Burada yaptığımız incelemelerde modern Türkiye'nin modern trafo merkezi konseptini görüyoruz'' diye konuştu.

Bir basın mensubunun ''İsrail ile enerji konusunda ortak yatırım ve işbirliği var mı  İlişkilerin dondurulmasından sonra durum nedir '' sorusu üzerine Yıldız, şunları söyledi:

''Bu iklim şartlarında özellikle siyasi ve idari olarak bu kadar olumsuzluğun olduğu bir ortamda ortak enerji projelerinin yapılmasını doğru bulmuyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak bizim tabi ki her ülkeyle farklı geliştirilebilecek projeler var. Ancak İsrail ile herhangi bir proje geliştirmeyi düşünmüyoruz. Petrol ve doğal gaz ithal ettiğimiz primer enerji kaynaklarından bir tanesi. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 9'u orada öldürüldü. Her birinin onuru bizim için petrol ve doğalgazdan daha önemli. Özür dilenmedikçe biz herhangi proje yürütmeyi geliştirmeyi düşünmüyoruz.''


-DOĞALGAZDA ZAM YAPILIP YAPILMAYACAĞI KONUSU...-


Bakan Yıldız, doğal gaza zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

''Son 29 ayda doğal gazın maliyeti yüzde 39 oranında arttı. Şu ana kadar doğalgazla diğer üretim kaynaklarıyla su, rüzgar, güneş, jeotermal, yerli ve ithal kömür, termik ve hidroelektrik santraller dahil bütün üretimden elde ettiğimiz gelirleri bir havuza koyuyoruz. Fiyatları şu ana kadar belli bir dengede tutarak getirdik. Ancak doğalgazı her ay, elektriği de her 3 ayda bir otomatik fiyatlandırma mekanizması ile değerlendiriyoruz. Bütün bunları değerlendirdikten sonra o ay içinde açıklama yapıyoruz. Şimdiye kadar kamuoyunda hep zam dillendirildi. Bu konuda son derece ciddi ve maliyetlerimizle örtüşecek şekilde dengelemeye çalışıyoruz. Bu konuda söyleyecek yeni bir şey yok.''

Elektrikte yaşanan kayıp kaçakların özelleştirmeyle birlikte 2015 yılına kadar Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki yüzde 10'luk orana çekilmesini öngördüklerini belirten Yıldız, şunları kaydetti:

''Bölgesel tarifeler yeni kanun çerçevesinde 2015 yılına kadar uygulanmıyor. Bölgesel tarife demek, her bölgenin kendi içinde ürettiği ve tükettiği elektriği kendi içerisinde değerlendirip, kayıp kaçaklarıyla birlikte o bölgede değerlendirilmesi demek. Biz bunu elektrikte uygulamıyoruz. Ulusal tarife dediğimiz Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a kadar bir tarife uygulanıyor. O zaman da artıları ve eksileriyle birlikte bölge havuzlarının yanında Türkiye havuzuna bu fiyatlar atılıyor. Biz kanun, yönetmelik, mevzuatlar olarak elektrikteki kayıp ve kaçakların mutlaka kanunla değil toplumsal baskı ile de önlenmesi gerektiğine inanıyoruz. 2015 yılına kadar kayıp kaçakların azalacağına inanıyoruz. Böylelikle vatandaşların omzundaki yük azalmış olacak.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler