YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan IŞİD iddiasına cevap
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasına karşı söz konusu haberlerin kasıtlı olarak yapıldığını ifade ederek, bu tarz iddialar ile "Türkiye IŞİD'i destekliyor" intibasının oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.
Bakan Yıldız'dan IŞİD iddiasına cevap
15 Eylül 2014 / 10:45 Güncelleme: 15 Eylül 2014 / 11:39

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, New Tork Times'in "Türkiye IŞİD'den petrol alıyor" haberini yalanladı.

İşte Taner Yıldız'ın o açıklaması:

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. Tüm alışverişini ona göre yapmak zorunda. Bizim 35 milyon tonluk petrol ticaretimiz var. Bu sadece alım anlamına gelmiyor, satış da var içinde. Ticaretimizin son litresine varıncaya kadar resmi işlemler yapıyoruz. 

Paylaşımı Irak belirliyor

13 ayrı ülkeden petrol alıyoruz. Tedarik ile ilgili zorluğa girmiyoruz. Konu teknik değil siyasi. Türkiye, Kerkük - Yumurtalık petrol hattından Irak petrolünü alıyor. Bunun içinde Bağdat da var Erbil de. Irak anayasasındaki ölçülere göre yetki çerçevesinde o petrol alınıyor. O paylaşımı belirleyen Irak.

Türkiye'nin uluslararası itibarını zedelemeye çalışıyorlar

Irak'taki petrolün kaynağını Irak'ın bir iç meselesi olarak görüyoruz. Birisi "Kerkük petrolüne IŞİD petrolü karıştı" diyorsa bizim sorunumuz değil. Böyle bir konu bize aktarılmadı. Aktarılması halinde buna karşı tavır alacağımızı tüm dünya bilir. Kurulmaya çalışılan ilginin tutmayacağına inanıyorum, siyasi bir ilgi kurulmaya çalışılıyor. Türkiye'nin uluslararası itibarını zedelemeye çalışıyorlar. Argüman bugün petrol olur yarın başka bir iş olur. 

Türkiye IŞİD'i destekliyor intibası verilmek isteniyor

Türkiye'nin IŞİD'i desteklediğine dair bir intibanın verilmesi isteniyor. Özellikle Batı'da, ABD ve AB üllkelerinde böyle bir intiba oluşturulmaya çalışılıyor. Türkiye, batının doğusuna itilmeye çalışılıyor. 

Haber kasıtlı çıkarıldı

Muhataplarla görüşmede bu konu hiç gündeme gelmedi. Haber, tüm editörlerin mutabık kalarak yaptıkları bir şey. Esasen ciddi bir haber kaynağına dayanmalı. İşin tuhafı burada. (Ney York Times'in haberi)

Türkiye'nin coğrafi olarak böyle bir yapıya komşu olması bunu yaptığı anlamına gelmiyor. Öyle bir ilgi kurulmak isteniyorsa, Türkiye'nin Suriye'ye 9 - 10 kilometre sınırı var. Irak'la birlikte 1200 kilometre sınırı var. Bu IŞİD'den petrol alınacağı anlamına gelmiyor. Bu haber ideolojik ve kasıtlı çıkarıldı. Bu teknik bir konu değil.

Irak'ın Beji Rafinerisi IŞİD'in eline geçmişti. Ham petrol Kürtlerin elindeydi. Onlar böyle olunca oraya petrol pompalamadılar. Dolayısıyla petrol ürünleri imkanı kalmadı. Biz Kuzey Irak'a petrol ürünleri veriyoruz. Belki İran'dan da aldıkları ile ihtiyaç karşılanıyor. 

IŞİD, gerek Suriye'de gerek Irak'ta eline geçirdiği kuyulardan ham petrol elde ediyor olabilir. Bu bizim problemimiz değil, Irak'ın problemi. 

İtham şu: 2 milyon dolarlık petrol IŞİD'in Türkiye'den gelir kaynağı mı? Biz diyoruz ki böyle bir şey yok. Böyle bir şeyi hem istemeyiz hem müsaade etmeyiz. Bu nasıl olur, kaçak yolla. Kaçak yolla ise de bunun muhatabı Türkiye değil. Bu haberin kasıtlı yapıldığı kanaatindeyim. Türkiye'nin uluslararası itibarını zedelemek için yapılan bir haberdir. Kaçak Irak'ta Suriye'de yapılıyorsa biz bununla ilgili bir işlem yapamayız. 

Türkiye'ye kaçak yolla girer mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Taner Yıldız, "Türkiye'ye kaçak yolla girer mi?" sorusuna da şu cevabı verdi:

Bize böyle bir bilgi ulaşmadı, ulaşırsa da Gümrük Bakanlığımız mutlaka müdahale edecektir. böyle bir şey katır üzerinde gelemez. 2 bin ton diyorlar. Bu karayolu ile tankerle, kaçakla gelebilecek bir yapı değil. Kaçakçılık her zaman tartışılıyor. Ama Gümrük Bakanlığımız böyle bir şey olursa tedbir alır. Böyle bir bilgi bana gelmedi.

Kuzey Irak'a ne kadar petrol gidiyor?

Günlük 20 ila 100 tanker petrol ürünü, yani rafine edilen petrol gönderiyoruz Kuzey Irak'a. 

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler