YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan 'dinleme' iddialarına sert tepki
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddialarıyla ilgili, ''Bir yandan paralel dinliyor, bir yandan kiriş dinliyor. Böyle şey olmaz" dedi
Bakan Yıldız'dan 'dinleme' iddialarına sert tepki
21 Ağustos 2014 / 13:57 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 14:02

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Almanya'nın dinleme iddiaları

Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddialarıyla ilgili soru üzerine Yıldız, şunları söyledi:

"Bizim için çok çalışıyor diyorlardı ama ben çok dinlendiğimizi anlıyorum bundan. Almanya da bu manada dinlemişse bu kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye yalnızca kendi ülkesinin arz güvenliğiyle alakalı değil, AB ülkelerinin arz güvenliğiyle alakalı doğalgaz problemlerinin çözümünün parçası olmak adına bir çok proje geliştirdi. Bunun karşılığı AB üyeliği diye beklerken, böyle bir noktaya gelinmiş olmasını son derece üzücü ve yanlış bulurum. Biz gücünü şeffaflıktan alan bir ülkeyiz.

"bir yandan paralel dinliyor, bir yandan kiriş"

Bir yandan paralel dinliyor, bir yandan kiriş dinliyor böyle şey olmaz. Görevimiz gereği stratejik projeler geliştiren ve içinde çok gizli ibareli bir çok toplantıya giren kişileriz. Devlet, hükümet başkanlarıyla ve meslektaşlarımla görüşüyoruz. Bunların hangilerinin ne zaman kamuoyuna açıklanacağına kusura bakmayın da biz karar verelim. O yüzden Almanya'nın böyle bir iş yapmışsa, bu mutlaka izaha muhtaçtır ve bu izahı yapmaları gerektiğini belirtmek isterim."

Yıldız, İran, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan ve Rusya'yla ticaret yaptıklarını, bunların gizli olmadığını ifade ederek, "O yüzden hangi bilgileri istiyorlarsa kendileriyle, bütün uluslararası kamuoyuyla paylaşmaya hazırken böyle bir usule yeltenilmiş olmasını son derece yanlış buluyorum" diye konuştu.

Rusya'ya yaptırım çerçevesinde Bulgaristan'ın Güney Akım Projesi'ni geçici olarak durdurması konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Yıldız, Güney Akım'ın, Türkiye'nin, Karadeniz'de münhasır ekonomik sahadan geçişine izin verdiği bir proje olduğunu belirtti. Yıldız, "Bulgaristan izin vermezse siz verir misiniz  diye bize hep soruldu. Ama bize şu ana kadar böyle bir müracaat yapılmadı. Yapılırsa bunu değerlendiririz. Türkiye, Rusya'ya verdiği iznin arkasındadır. Türkiye söz vermiştir, bunu imza altına almıştır, bu imza geçerlidir" diye konuştu.

"Irak'ta birinci sondajımızı yapmıştık" 

Irak'ın petrol ve doğalgaz sahipliği açısından ciddi potansiyele sahip olduğunu ifade eden Yıldız, siyasi istikrarsızlığın ülkeyi istenilenden çok uzaklara götürdüğünü söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:

"Kamuoyuyla çok paylaşmadık ama biz Irak'ta birinci sondajımızı yapmıştık bile ama orada çalışanlarımızın can güvenliği, petrol ve paradan daha önemli. Bununla alakalı önlemlerimizi aldık. Şu anda faaliyetler orada askıya alınmış durumda. Ne zaman can güvenliğiyle alakalı sıkıntı yaşanmayacağına kanaat getiririz, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Orada 6 blokta uluslararası dev bir firmayla ortak olarak iş yapıyoruz. Zamana ihtiyaç var, sabırlı olmamız lazım."

"100 liraya alıp 90 - 95 liraya satıyoruz"

Petrol ve doğalgaz fiyatları ile paritenin artmasının enerji maliyetlerini olumsuz etkilediğini ifade eden Yıldız, alınan önlemlerle doğalgazın Kasım 2008'de olduğundan daha düşük fiyatla satıldığını belirtti. Maliyetleri yerli kaynaklarla balans etmeye çalıştıklarını, 100 liraya aldıkları ürünü 90-95 liraya sattıklarını dile getiren Yıldız, zorlanmalarına rağmen bu durumu sürdürdüklerini kaydetti.

Soma termik santralinin durumu

Soma'da Ar-Ge projelerinde kullanılan 2 X 22 megavatlık santralin özelleştirilmeyeceğini belirten Yıldız, bunun yanında özelleştirme politika ve stratejilerinden vazgeçilmediğini söyledi.

Elektrik özelleştirmelerinden 7,5 milyar dolar gelir elde edildiğine işaret eden Yıldız, "990 megavatlık Soma termik santrali özelleştirme portföyündedir. Bursa Orhaneli ve Tunçbilek'le özelleştirme portföyüne devam ediyoruz. Bu yılın sonuna kadar büyük ölçüde bunları bitireceğimize, daha liberal, rekabetçi, kaliteli bir hizmet verileceğine inanıyorum" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler