YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız, o projeye 'İllegal' dedi
Bakan Yıldız, o projeye 'İllegal' dedi
10 Nisan 2013 10:59
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri ile ilgili olarak, “Orası bir tartışmalı alandır. Biz o tartışmalı alanın tartışmalı alandan çıkmasıyla alakalı önemli bir gerekçe söyledik. Eğer çıkartılacak petrol ve doğalgaz, Kıbrıs halkının tamamına KKTC ve Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi arasında adil bir şekilde paylaştırılacaksa bu projeler legal hale gelirler. Ama şu anda illegal projelerdir” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “12. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı” sergisine katildi. Program girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldız, Lübnan’da yer altı zenginliklerini arama konusunda Türk şirketlerinin çok sayıda başvurusunun olması ve Güney Kıbrıs’ın baskı yapıldığına dair iddialarının sorulması üzerine, “Güney Kıbrıs’ta uluslar arası hukuka aykırı olarak bir proje tercih eden firmanın Türkiye’deki çalışmalarını gözden geçirecek bir baskıysa onu bilemem. Ama biz şunu söylüyoruz; hem uluslararası sermaye hem de uluslararası büyük şirketler petrol ve doğalgazla uğraşan şirketler, bu tartışmalı alanlarda bulunmak istemezler; orası bir tartışmalı alandır. Biz o tartışmalı alanın tartışmalı alandan çıkmasıyla alakalı önemli bir gerekçe söyledik. Eğer çıkartılacak petrol ve doğalgaz, Kıbrıs halkının tamamına KKTC ve Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi arasında adil bir şekilde paylaştırılacaksa bu projeler legal hale gelirler. Ama şu anda illegal projelerdir. İllegal projelere tabi ki uluslararası firmalar çok fazla rağbet etmezler” dedi.

Lübnan açıklarındaki alanla ilgili gerek Türkiye’den TPAO’nun, gerekse uluslararası şirketlerden birçok kurumun müracaat ettiğini dile getiren Yıldız, “Ön yeterlik alınacak. Bunun için önümüzdeki günlerle ilgili ön yeterlilikle alakalı sonuçlar açıklanacak. Umarız ki TPAO da onların arasında olur” diye konuştu.

Yıldız, Lübnan açıklarındaki çalışmalara TPAO’nun da katılacağını bildirdi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler