YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız madendeki son durumu anlattı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, madendeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Bakan Yıldız madendeki son durumu anlattı
01 Kasım 2014 / 14:23 Güncelleme: 01 Kasım 2014 / 14:53

Bakan Yıldız'ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

"Gece boyunca 3 saatlik bir arızanın haricinde saatte yaklaşık 400 tona yakın su atıldı. Hamdolsun dün ve bu gece ciddi miktarda su çıkarıldı. Aşağıda 300-400 metrelik düz bir yol var. O düz yolun içerisi su dolu. 2 bin 500 ton civarında daha su var. Bunu da atmamız lazım"

"Nefeslik dediğimiz bölümde su var. Gece boyunca 3 saatlik bir arızanın haricinde saatte yaklaşık 400 tona yakın su atıldı. Hamdolsun dün ve bu gece ciddi miktarda su çıkarıldı. Aşağıda 300-400 metrelik düz bir yol var. O düz yolun içerisi su dolu. 2 bin 500 ton civarında daha su var. Bunu da atmamız lazım. Boru patlıyor, boru yanıyor, kondüktör gidiyor. Arızaların yanında bunları yapmamız gerekiyor. Hamdolsun ki pompamız, hortumumuz, pompacımız hep yedekli. Buradaki su seviyesini düşürdükten sonra yürüme yolunu açmamız lazım. Bu arada 'karbondioksit sızması olabilir" dedi arkadaşlar. Onun için de maskeli arkadaşlar girecekler biraz sonra. Onlar kontrol edecekler."

"Elimizde hangi imkan varsa seferber ediyoruz"

Yıldız, çalışmaları daha da hızlandırmak için kömür ocağının karşı tepesine sondaj makinesinin getirildiğini anımsatarak, "Çalışmaları daha da hızlandırmak için, balçık, çamur ne varsa çekebilen MTA'nın bir ekibinin de desandrenin en son dip noktasına karşı tepenin arkasından girecek şekilde sondaj makinesi getirttik. 172 metre derine girecek. O da geceleyin dişli sıyırdı. Beypazarı'ndan Genel Kurmay Başkanlığının verdiği AFAD bünyesinde çalışan helikopterle 300 kiloluk parça helikoptere yüklendi ve direkburaya indi. Elimizde hangi imkan varsa seferber ediyoruz" diye konuştu.

Beklentilerin ve isteklerin doğru yönetilmesini gerektiğine dikkati çeken Yıldız, kendilerinin içeride ne oluyorsa onları konuştuklarını, sıkıntı olduğunda da ilerleme kaydedildiğinde de paylaştıklarını vurguladı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler