YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız: 17 Aralık olaylarında Irak'la yaptığımız...
Bakan Yıldız: 17 Aralık olaylarında Irak'la yaptığımız...
30 Aralık 2013 19:05
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “17 Aralık olaylarında Irak’la ilgili yaptığımız işlemlerin payı var” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kanal 24’de canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldız, İran’dan alınan doğalgaz karşılığı 2013’te Halk Bankası’na 4,5 milyar dolar, TÜPRAŞ’ın aldığı petrole karşılık 3,1 milyar dolar para çıkardıklarını belirterek, “ABD’nin aldığı kararlar bizi bağlamaz. BM kararları bağlar. Türkiye bir hukuk devleti. İran bizim komşu ve kardeş ülkemiz. Biz doğalgaz ticaretine devam edeceğiz” dedi.

“Irak konusunda Halk Bankası’nın yıpratılmaya çalışılmasını yadırgıyorum” diyen Bakan Yıldız şöyle devam etti:

“Kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Halk Bankası’nın kaybettiği 1.6 milyar dolar hepimizin parası. 17 Aralık olaylarında Irak’la ilgili yaptığımız işlemlerin payı var. Çünkü bizim attığımız adım bölgede İran, Irak ve Suriye’nin normalleşmesiyle alakalı önemli bir adımdı. Irak, 6-7 milyon varil petrol çıkarması halinde 350 milyar dolar gelir elde ediyor. Neden Irak bunu yapamıyor. Irak petrolünü sattığı kadar normalleşir. Kerkük-Yumurtalık hattı 1,5 milyon varil yerine 400 bin varil petrol civarında taşıyor. Biz bu kapasiteyi artıralım dedik. Paraların ABD bankasında olması için herhangi bir talep yok, teklif yok. Bağdat’ın yok. ABD’nin yok. O zaman bu nedir? Resmi bir kamu bankası olan ve şuanda son olaylardan sonra Halk Bankası’nı daha öne çıkaracağımız bir yapı olacak. Erbil-Bağdat girişimlerimiz sonuç verdi. İki taraf arasında diyalog ortamı oluşmuş oldu.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler