YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldırım kar temizledi
Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Afyonkarahisar- Ankara karayolunun 75. Kilometresinde iş makinesiyle kar temizliği yaptı.
Bakan Yıldırım kar temizledi
20 Şubat 2012 / 22:35 Güncelleme: 20 Şubat 2012 / 22:49

Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, geçen hafta aşırı ve tipi yüzünden 22 saat kapanan Afyonkarahisar- Ankara karayolunun 75. Kilometresinde sürdürülen kar temizleme çalışmalarını yerinde inceledi.

Bakan Yıldırım, tipi ve fırtına yüzünden yaklaşık 2 metrelik kar tepelerinin oluştuğu bölgeye karayolu ile geldikten sonra bölgede bir süre incelemede bulundu. Daha sonra iş makinesini kullanan Yıldırım, yaklaşık 500 metre boyunca iş makinesi ile kar temizliği yaptı, makine operatörü ile sık sık konuşarak bilgi aldı. Yıldırım, araçtan indikten sonra karayolu çalışanlarına ve basın mensuplarına baklava ikram etti.

Basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım, çetin kış şartlarında ekiplerin yolların açmak için dişe diş çalıştığını, ancak bazen fırtına ve tipinin buna engel olabildiğini söyledi. 

Çalışmaları yerinde görmek, çalışanlara moral vermek için geldiğini ifade eden Yıldırım, 55 bin kilometrelik alanda kar ve buzlanmaya karşı mücadele verdiklerini belirtti.

Yıldırım, "428 merkezde konuşlandırılmış ekiplerimizle çalışıyoruz. 4 bin 477 personelimiz çalışıyor. 4 bin 565 makine ve ekipmanla bu hizmeti veriyoruz. Bu işler için 113 bin ton tuz, 201 bin ton agrega, 30 ton üre, 42 ton tuz eriyiği, 409 ton kimyasal buz çözücü, 176 bin kar spreyi kullanmaktayız." dedi.

Binali Yıldırım, kar mücadelesini başlı başına bir iş olduğunu ancak, tedbirsizliğin de işin ayrı bir boyutu olduğunu ifade etti.

Sürücülerin gerekli tedbirleri almaları, kış şartlarına göre araçlarını kullanmaları gerektiğini belirten Yıldırım, "Ağır vasıtalar gerekli tedbirler almalı. Sürücülerimizin  takip mesafesi, hız ayarlamaları, işaretlemelere dikkat etmeleri, şerit ihlalleri yapmamaları gerekiyor. Gizli buzlanmaya dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun dışında kara yolları yol danışmadan kapsamlı bilgi alabilirler. '159 Alo Yol Hattı'nı arayabilirler." diye konuştu. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler