YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yazıcı, İran Büyükelçisi ile görüştü
Bakan Yazıcı, İran Büyükelçisi ile görüştü
29 Temmuz 2013 13:14
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli’yi kabul etti.

Bakan Hayati Yazıcı, İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli’yi kabul etti. Görüşmede, Türkiye ile İran arasındaki kara hudut kapılarının son durumu, iki ülke arasındaki kara hudut kapılarının ortak kullanımına ilişkin yaşanan gelişmeler, açılması düşünülen yeni kara hudut kapıları, kaçakçılıkla mücadele alanında işbirliği gibi ikili ilişkilerin yanı sıra İpek Yolu Girişimi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi çok taraflı platformlardaki işbirliği imkanları ele alındı. Yazıcı, kabulde yaptığı açıklamada, İran’ın gerek coğrafi konum olarak Türkiye’ye komşu olması, gerekse iki ülke arasında kökleri tarihe dayanan sıkı ilişkilerin varlığı nedeniyle Türkiye için son derece önemli bir komşu ve kardeş ülke olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin iki ülke potansiyelinin çok gerisinde olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti: "Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini ülke ve halklar arası sosyal, kültürel, tarihsel birlikteliği yansıtacak şekilde daha ileriye taşımak arzusundayız. 2012 yılında toplam 22 milyar dolarlık dış ticaretimizi hedefimiz olan 30 milyar dolar seviyesine taşımak hususunda her iki ülke gümrük idarelerine büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak gerek Gümrük İdareleri Başkanları düzeyinde yaptığımız çalışmalar, gerekse de ülkelerimiz arasında ve gümrükler alanında yapılan karşılıklı anlaşmalar muvacehesinde bu hedefi yakalamak için çaba sarf ediyoruz. İnanıyorum ki Türkiye ile İran yakın bir tarihte 30 milyar dolar ticaret hacmini gerçekleştirecektir."

Büyükelçi Bikdeli ise, her iki ülkenin gümrük idareleri arasındaki işbirliğinin geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bikdeli, iki ülke arasında işbirliğinin daha ileri noktalara taşınması için ülkeler arasında gerekli iradenin var olduğunu belirterek, "Yapacağımız çalışmalarla ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirebiliriz" dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler