YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan tereyağlı pirinci tavsiye etti
Bakan tereyağlı pirinci tavsiye etti
25 Nisan 2013 19:42
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) pirincin dünyanın hiçbir yerinde üretilmediğini söyleyerek, “GDO’lu olarak üretilen soya var, mısır var ama pirinç yok.” dedi.

Bir dizi inceleme ve toplantıya katılmak üzere Mersin’e gelen Bakan Hayati Yazıcı, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Ziyaret sonunda basın mensuplarının yeni düzenlenen ‘Tüketiciyi Koruma Yasa Tasarısı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan Yazıcı, “Son aşamadayız ve çalışmalarımız sürüyoruz. Bakan yardımcımızın başkanlığında ilgili bakanlıklarımızın müsteşarları ile toplantılar devam ediyor. İki nokta üzerinde çalışmalar sürüyor. Belki diğer bazı düzenlemelere ilişkin de diğer kurumların farklı görüşleri varsa onları da alacağız. Amacımız yeni düzenlenen kanunu Mayıs ayında Bakanlar Kurulu’ndan Meclis’e intikal ettirmeyi sağlamak. Gündemin tabi yoğun olmasına bağlı ama Mayıs’ta yapamasak da bu sene içerisinde inşallah yasalaşmasını sağlarız. Ama bizim Bakanlığımızın yasal düzenlemeler, projeler çerçevesine baktığımız zaman birinci sırada Tüketicinin Korunması Kanunu’nun yeni baştan düzenlemesi var. Yine eski düzenlemeleri esas alıyoruz ama 80-90 maddelik bir tasarı oluyor” diye konuştu.

GDO’lu pirinç iddiaları ile ilgili bir soru üzerine Yazıcı, şunları söyledi:

“Bir ürünün GDO’lu olup olmadığı veya hangi ürünlerle GDO operasyonu yapılıp yapılmadığı konusunu bilecek olan bakanlık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Gerek bakan arkadaşımız, gerekse Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki arkadaşlar ‘Dünyanın hiçbir yerinde tane dediğimiz pirincin GDO’lu olarak üretilmesinin mümkün olmadığını’ ifade ediyorlar. GDO’lu olarak üretilen soya var, mısır var ama pirinç yok. Kaldı ki burada söz konusu olan çeltik. Yani kabuğundan ayrılmamış pirinç. Bir bulaşma olabilir. Yargılanma süreci devam ediyor. Nitekim içerdeki arkadaşlar tahliye edildi. Tabi o yargı süreci ile alakalı benim bir şey söylemem mümkün değil. Pirinç yiyebilirsiniz. Hele hele kilo sorununuz yoksa tereyağlı olarak pirinci pişirip yemenizi tavsiye ederim.”
Açıklamasının ardından Bakan Yazıcı, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne ait botla denize açılarak Mersin Limanı’nda incelemelerde bulundu.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler