YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan stratejik planı açıkladı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2010-2014 yıllarına ilişkin 'Stratejik Plan'a herkesin katkı sunmasını istedi.
Bakan stratejik planı açıkladı
04 Eylül 2010 / 07:20 Güncelleme: 04 Eylül 2010 / 07:20

Ergin, "Yargıya ilişkin sorunlar yumağı, toplumumuzda adalet sistemine yönelik güven erozyonuna neden olmuştur'' dedi...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2010-2014 yıllarına ilişkin Adalet Bakanlığı Stratejik Planı'nı açıkladı.

Ergin, kişisel ve siyasi beklentilerin bir kenara bırakılarak, adalet hizmetlerinde kalitenin artırılacağı ve adalete duyulan güvenin pekişeceği bu sürece' herkesin katkıda bulunmasını istedi. Ergin, stratejik planın 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ve 2014 yılına kadar atılacak adımları ayrıntılı bir şekilde ele aldığını belirtti. Adalet sistemindeki aksaklıkların ekonomik, sosyal ve siyasi hayatı etkilediğini kaydeden Ergin, ''Yargıya ilişkin sorular yumağı, toplumumuzda adalet sistemine yönelik güven erozyonuna neden olmuştur'' ifadesini kullandı.

80 HEDEF, 327 STRATEJİ

Stratejik planda 12 amaç, 80 hedef ve 327 strateji bulunduğunu belirten Ergin, planın ana gövdesini "yargı i bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesi, yargının etkinlik ve verimliliğinin artırılması"mn oluşturduğunu vurguladı. Ergin, strateji planındaki hedefleri şöyle sıraladı:

- Büyük adliyelerde basm ve halkla ilişkiler büroları kurulacak.

- Yargıyla ilgili düzenli olarak memnuniyet anketi yapılacak.

- Adli hizmet uzmanlığı getirilecek.

- İlköğretimden itibaren müfredata hukuk bilincini geliştirmeye yönelik derslerin konulacak.

- İdari uyuşmazlıkların yargı öncesi çözümüne ilişkin usuller geliştirilecek.

- Hakim ve savcıların yabancı dil öğrenebilmesi için yurtiçi ve yurtdışı programlar düzenlenecek.

- Engellilerin adliyelere ulaşımı kolaylaştırılacak.

HSYK'DA TASLAK YOK

Bakan Ergin, toplantıda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Ergin, bir soru üzerine HSYK'daki görüşmelerin objektif kriterler konusunda tıkandığını söyledi. Talepleri değerlendirip yeni bir taslak hazırlayacaklarını anlatan Ergin, "HSYK'nın önünde görüşülecek bir taslak bulunmamaktadır. Taslak olmadığına göre yeni bir gündem de yapılmadığına göre HSYK ancak gündem yapılmak suretiyle toplanabilir, şu anda toplanmama-sının hukuki anlamda sakıncası bulunmamaktadır" diye konuştu.

DAVALAR UZAMAMALI

Ergin, Ergenekon soruşturması hatırlatılarak davaların uzamasından rahatsız olup olmadığının sorulması üzerine ise şunları kaydetti: "Davaların uzaması bizi rahatsız eder, bütün bunları aşabilmek için çalışmalar yapılıyor"' Ergin, 80 öncesinde şiddet uygulayan örgütlere ilişkin davaların zaman aşımına uğratılmasından da rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

'YARGIÇLARIN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ YOK'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllünün hakim ve savcıların din-lenmesiyle ilgili soru önergesini cevapladı. Ergin, demokratik ülkelerde devletin hiçbir erkine ve kurumuna, bu erki kullanan kamu görevlilerine sınırsız ve sorumsuz bir alan bırakılmadığına dikkat çekti. Çok özel yetkilerle donatılan hakim ve savcılara da suç işleme özgürlüğü tanınmadığının altını çizen Ergin, şu bilgileri verdi:

"Son 5 yıl içinde, adalet müfettişlerince hakim ve savcılar hakkında 9 dinleme kararı talebinde bulunuldu. Mahkemeler bu taleplerin 6'sını kabul etti. Kabul edilen taleplerle ilgili 69 hakim ve savcı hakkında mahkemelerce dinleme kararı verildi, ancak bu dinleme kararları devam etmiyor. 46 hakim ve savcı hakkındaki inceleme, 16 Kasım 2009 tarihli 'olur' ile işlem yapılmasına dair mukteza tayin edilmek suretiyle sonuçlandırıldı. 36 hakim ve savcıya ilişkin iletişimin dinlenmesi sonucunda elde edilen kayıtlar, 17 Kasım 2009'da CD-DVD kırma makinesinde kıyılarak imha edildi.'' (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler