YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şahin'den sert 'ABD ve AB' açıklaması
Bakan Şahin'den sert 'ABD ve AB' açıklaması
27 Temmuz 2013 23:31
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Mısır’daki insanların katilinin sadece darbecilerin olmadığını, ABD ve AB olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, partisinin Safranbolu İlçe Teşkilatı iftarına katıldı. İftara AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, AK Parti Karabük İl Başkanı Ömer Ayar ve partililer katıldı. İftar yemeği sonrası açıklamalarda bulunan Mehmet Ali Şahin, ABD ve AB’ye çok sert tepki gösterdi. Mısır’da 200’e yakın kişinin öldürüldüğünü belirten Şahin, Mısır’daki vatandaşların katilinin sadece darbecilerin olmadığını ABD ve AB olduğunu söyledi. Şahin, “Dün gece 200’e yakın Müslüman, darbecilerin kurşunlarıyla şehit oldular. Şu mübarek ayda Müslüman ülkede yapılacak iş mi? Buna vicdan dayanır mı? Son derece üzüntü duyuyoruz. Bu insanların katili sadece Mısır’daki darbeciler değildir, aynı zamanda buna ‘darbe’ diyemeyenlerdir, Amerika’sıdır, Avrupa Birliği’dir. Bu insanların katili aynı zamanda sizsiniz.

Aynı zamanda orda ‘darbe oldu’ diye sevinç naraları atıp kesenin ağzını açıp oradaki darbecilere parasal yardımda bulunan kimi körfez ülkeleri ve onların yöneticileridir. Utanmadan sıkılmadan, bu vahşete parasal destek oluyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun, millet iradesi sonucu oluşmuş olan yönetimleri anti demokratik yollarla görevden uzaklaştırma durumu karşısında en ilkeli duruşu, en şahsiyetli duruşu ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti olmuştur, Türkiye devleti, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmuştur. Hep Mısır halkının sandığa yansıyan iradesinin yanında olmuştur. Hatta Sayın Başbakanımız şunu da söylemiştir; ‘Mısır’da kendisine darbe yapılan Mursi değil de başkası olsaydı diyelim ki, Muhammed El Baradey olsaydı biz onun yanında da olurduk, ona yapılan bu darbeye de karşı olurduk.’ Çünkü bu ilkeli duruştur. Muhalefet partilerimizde Mısır’daki darbeye karşı tavır koymuşlardır. Birkaç tane çatlak ses çıkmıştır Kamer Genç gibi.

Ancak CHP, Sayın Bahçeli çok açık şekilde Mısır’daki bu darbeyi ve darbe girişimini lanetlemiştir karşı oldukların ifade etmiştir. Demek ki, Türkiye Cumhuriyeti iktidarı ve muhalefetiyle Mısır’daki bu darbeye karşı birlikte bir duruş sergilemiştir. Darbenin olduğu gün Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu, 4 siyasi partili arkadaş bu darbeyi kınayan bu darbeyle birlikte oradan uzaklaştırılan halkın seçtiği iktidara destek veren bildiri yayınlamıştır. Bu bildiri ve açıklama Türkiye Büyük Millet Meclisi adınadır. Mısır’da devam etmekte olan bu hepimizi üzen gelişmeler karşısında özellikle Avrupa Birliği demokrasi sınavında sınıfta kalmıştır. Avrupa Birliği ve ABD kendisi demokrattır. Onlar için demokrasiden önce menfaatleri gelir. Demokrasi menfaattir. Avrupa Birliği ve ABD önce kendi menfaatlerine bakar” dedi.

Yeni anayasa çalışmalarını da değerlendiren Şahin, 8 madde üzerinde daha mutabakat sağlandığını kaydederek, şunları söyledi:

“Şuanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 22 ay önce kurulmuş olan Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesiyim. Neden mevcut 1982 anayasasını ortadan kaldırıp yeni bir anayasayı yerine koymak istiyoruz. Çünkü 82 anayasası darbe ürünü bir anayasadır, 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştirenlerin yaptırdığı yürürlüğü koyduğu bir anayasadır. Burada her şey devlet içindir, ‘vatandaş devlete hizmet için vardır’ anlayışıyla hazırlanmış anayasadır. Şimdi yeni hazırlamakta olduğumuz anayasada devlet vatandaş için vardır, vatandaşa hizmet için vardır.

1982 anayasası devletle başlar, ilk madde devletin şeklidir. Şuanda üzerinde çalışmakta olduğumuz anayasada inşallah ilk madde insanla başlayacak. İnsan onur ve haysiyeti ile başlayacak. ‘Çünkü insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ diyen bir anlayıştan geliyoruz. Diğer siyasi partiden arkadaşlarımız da bizim bu tezimize destek veriyorlar. Sıfırdan yeni bir anayasa yapabilir miyiz? Oldukça zor olduğunu söyleyebilirim. 22 ay içerisinde daha 48 madde üzerinde mutabakat sağlayabildik. Diğer partilerle birlikte 170 madde üzerinde çalıştık ama mutabakat sağladığımız madde sayısı 48’dir.

Meclis tatile girdi yinede çalışmaya devam ediyoruz, iki haftadır danışman arkadaşlarımız Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda üzerinde mutabakat sağlayamadığımız maddeleri çalışıyorlardı, çalışmaları dün bitti. 8 maddede daha mutabakat sağlanmış. Pazartesi günü komisyonla bir araya geleceğiz, danışmanlarımızın bu önerilerini değerlendireceğiz, ben inceleyip AK Partili üyeler olarak danışmanlarımızın mutabakat sağladığı maddelerle ilgili bizim bir itirazımız yok biz öyle düşünüyoruz, inanıyorum ki diğer siyasi parti komisyon üyesi milletvekilleri arkadaşlarımızda öyle düşünürler. Demek ki, mutabakat sağladığımız madde sayısı artık 48 değil, 56’a çıkmıştır. Şimdi çalışmalarımıza devam edeceğiz inşallah bu sayıyı daha da artırırız. Sayın Başbakanımız geçenler de; ‘Madem 48 madde üzerinde mutabakat sağladık, hadi şunu bir çıkarıverelim’ dedi.

Böyle dedi ya diğer siyasi partileri aldı bir telaş, önce dediler ki, ‘Hadi hodri meydan yasalaştıralım’ ertesi gün ayrıldılar ‘olmaz, zinhar yaptırmalıyız’ dediler. Neden? Bu 48 madde acaba hiçbir faydası ‘yok’ diye mi düşündükleri için ben inceledim gerçekten temel hak ve özgürlüklerle ilgili 35 madde Türkiye’de bu alanda uluslar arası standartların ötesinde iyileşmeler getiriyor.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler