YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Recep Akdağ sigara tiryakilerini üzecek!
"19 Temmuz'da başlayacak sigara yasağından geri adım söz konusu değil"
Bakan Recep Akdağ sigara tiryakilerini üzecek!
02 Haziran 2009 / 08:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kahvehane, lokanta gibi işyerlerinde uygulanacak sigara yasağının 19 Temmuz'da başlayacağını, geri adım atılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.


Bakan Akdağ, kapalı mekanlarda sigara içilmemesine yönelik çalışmalarda gelinen noktayı düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. İlgili kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini hatırlatan Akdağ, o tarihten bu yana Türkiye'de sigara içme oranının yüzde 33'ten yüzde 31'e düştüğünü bildirdi.


Kanun gereği, 19 Temmuz 2009 itibarıyla kahvehane, pastane, lokanta gibi işletmelerde de sigara içme yasağının başlayacağını hatırlatan Akdağ, birkaç gün önce sektör temsilcileriyle konuya ilişkin görüşme yaptıklarını, temsilcilerin 'Yasağın başlangıç tarihinin ertelenmesi' ve 'Sigara içenler için özel bir bölüm ayrılması' yönünde taleplerini ilettiklerini söyledi. Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yasayı yaparken bunları tartışmıştık. Bunları bilimsel gerçekler çerçevesinde insanımızı korumak için yaptık. Geçiş süreci uzun bir süre, 14 ayda bu sürede yasanın uygulamasının kolaylaşması gerekiyordu. Ancak görüyoruz ki toplumu, kamuoyunu farklı yönlendirmeye dönük birtakım davranışlar var."


Akdağ, kanunu uygulayacaklarını belirterek, "İktidarda da biziz. Bu yasayı TBMM'ye getirdik. 19 Temmuz'da kanunun gerektirdiği uygulama başlayacak." diye konuştu.


Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler