YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Kılıç'tan paralel yurtlara şok!
Bakan Kılıç'tan paralel yurtlara şok!
10 Mart 2014 00:00
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, son günlerde yaşanan öğrenci yurdu sorunuyla ilgili konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, A Haber ve TRT Haber'in canlı yayınlarında yaptığı açıklamalarda özel yurtlarda yaşanan sıkıntılardan ve Bakanlığın bu noktada atacağı adımlardan bahsetti.

Bakan Kılıç, son günlerde basına yansıyan özel yurt sorunlarına ilişkin olarak "Bir tek öğrencimizin dahi mağdur olmaması adına tüm adımları atacak güçteyiz" dedi.

"Kapasite arttırılacak"

İlk olarak A Haber'in konuğu olan Bakan Kılıç, 2002 yılından bu yana devletin yurtlarında devrim niteliğinde değişimler yaşandığına dikkat çekerek, "2002 yılında 180 bin civarında olan kapasite durumu, bugün itibariyle 310 bini geçmiş durumda. Şu an inşa çalışmaları devam eden 20 yurdumuzu daha sisteme dahil ettiğimizde, bu kapasitenin 10 bin kişi daha artmasını sağlayacağız" dedi.

"Özel yurtlarda sorun yaşayan bize ulaşsın"

Bakan Kılıç , son dönemlerde basına da yansıdığı üzere özel yurtlarda bazı sıkıntıların yaşanmaya başladığını dile getirerek, şöyle devam etti: "Bir konuyu çok net ifade etmek isterim. Devletimizin şefkatli gücü, her üniversite öğrencimize sahip çıkacak düzeydedir. Özel yurtlarda sorun yaşayan genç kardeşlerimiz, bize ulaşmaları durumunda tüm imkanlarımızı kullanarak onların bu mağduriyetlerini gidereceğimizden emin olsun. Hepsini, KYK yurtlarında misafir edebilecek durumdayız. Bu noktada ailelerin de içi rahat olsun."

"Son günlerde yurtlara talep arttı"

Bakan Kılıç, "Size bu yönde iletilen somut bir olay oldu mu?" sorusuna verdiği cevapta, Sivas ve Düzce'de yaşanılan olayları hatırlatarak, "Bize gelen çok sayıda başvuru var. KYK Genel Müdürü ile de sürekli iletişim halindeyiz. Yurtlarımız için son günlerde önemli bir talep artışı yaşandı. Bazı noktalarda, öğrencilerin gece geç saatlerde uyandırılarak 'Hükümet ve başbakan aleyhinde toplu beddua edilecek' gibi yakışıksız taleplerde bulunulduğuna dair bilgiler geliyor. Bu gibi ortamlarda bulunmak istemeyen öğrencilerimizin bu tür isteklere boyun eğmesine izin vermeyiz" şeklinde konuştu.

"Ücretsiz sağlık taraması yapıyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, yurtlarda sadece barınma noktasında görev üstlenmediğini belirten Bakan Kılıç, "Kardeşlerimizin sosyal ve kültürel açıdan da en iyi noktaya ulaşmaları için çalışıyor, onlara bu yönde de hizmet veriyoruz. Yakın zaman önce Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, tamamen isteğe bağlı olarak gençlerimize sağlık taraması yapmaya başladık. Cilt, göz, ağız ve diş sağılığı olmak üzere 3 temel dalda yapılacak taramalar pilot illerde başladı. Anne ve babası hekim olan birisi olarak sağlıkta erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Amacımız, gençlerimizin sağlığı için yapacağımız çalışmalarla, gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek bazı olumsuzlukların şimdiden önüne geçmek" dedi.

"Özel sektörle çalışacağız"

Yurtların kapasitesinin arttırılmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı sorusunu da yanıtlayan Bakan Kılıç, günümüz dünyasında ekonomik açıdan devletin ve özel sektörün güç birliği içerisinde önemli yatırımlar yaptığına dikkati çekti.

Özel sektörle 'kiralama' yoluyla işbirliğine imza atacaklarını dile getiren Bakan Kılıç, "15 yıllık bir anlaşma imzalanacak. Son detayları çalışıyoruz. Standartları yüksek tutuyoruz. Ön protokolün ardından özel sektör yurdu yapıp bize teslim edecek. Biz de o yurdu 15 yıl kiralayıp işleteceğiz. Bu konuda şunu da belirtmek isterim ki, biz tarih verdiğimiz her işi zamanında bitiririz. Yurtların inşa konusunda da temelini atarken hangi tarihi söylediysek, bitişi için de o tarihi söylüyoruz" şeklinde konuştu.

"Kapasite arttıkça konfor da artacak"

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, mevcut yurtların sunduğu hizmetler konusunda da açıklamalar yaparak, "En iyi şekilde, en üst düzeyde konforla hizmet vermenin çabası içerisindeyiz. Yurtlarımızın hepsinde güvenli ücretsiz internet hizmeti sağlıyoruz. Binlerce çamaşır makinesi, on binlerce buzdolabı yurtlarımızda öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Kapasitemiz arttıkça, konfor seviyemiz de aynı doğrultuda artacak" dedi.

..
 // Y.RAMİ
"Öğrenci " yurtlarında siyasi faaliyet yapılması serbest mi? Başka zaman olsaydı bu gerekçeyle bir çok yurt, kapatmaya kadar varan, çeşitli cezalar alabilirdi!.. Üstelik, "paralel" yapıya ait olduğu anlaşılan bu yurtlarda sadece siyasi faaliyet yapılmakla kalınmıyor, Türkiye'nin ulusal çıkarlarına açıkca zarar veren uluslararası casusluk faaliyetlerinin de yapıldığı anlaşılıyor! Bunlara derhal en etkin tedbirler alınmalı ve tüm vatandaşların bu konudaki endişeleri giderilmelidir!...
10 Mart 2014 Pazartesi 11:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler