YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Işık: "Siz MİT'in TIR'ını nasıl durdurusunuz"
Gazeteciler Selahattin Serçe ve Fatih Şahin'in sunumuyla ekrana gelen Çerçeve'de bu hafta Bakan Fikri Işık, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Bakan Işık: "Siz MİT'in TIR'ını nasıl durdurusunuz"
05 Şubat 2014 / 22:42 Güncelleme: 06 Şubat 2014 / 00:11

Bakan Işık'ın konuşmalarından satır başları,

- 17 Aralık'ı başarısız bir darbe girişimi olarak değerlendirmek lazım ama tek başına değerlendirmek doğru olmaz. Gezi olaylarıyla birlikte değerlendirmek gerekli. Mayıs ayında öyle bir Türkiye düşünün ki IMF'ye borcunu bitirmişti. Sonra çok sancılı bir Haziran ayı yaşadı Türkiye.

- Daha sonra Sayın Başbakan'ın tabiriyle dost modern bir darbe girişiminde bulunuldu. Tüm Türkiye'nin moralini bozdular. Çiftçinin, sanayicini moralini bozdular.

- Amaç Türkiye'de ekonomik kriz çıkartmaktı. Bu yönde bir kanaat oluşturmaya çalıştılar.

- Bu yolda ekonomiyle ilgili operasyonlarda bulundular. Merkez faizi yükseltme yoluna gitti. Faiz arttırımının reel sektöre oldukça kötü etkisi oldu.

- TÜSİAD'ın bu tavrı bizi şaşırtmadı. Geleneklerinde darbecileri desteklemek, sokak hareketlerini desteklemek, hükümeti devirmek, şimdi de paralel yapıyı desteklemek var.

- TÜSİAD'ın bu durumu CHP için de geçerli. CHP ve TÜSİAD bu konuda farklı davransaydı kendileri de kazanacaktı. Tarih keşke ilk kez CHP ve TÜSİAD demokrasinin yanında durdu yazsaydı.

- Çok şükür bu başarısız bir darbe girişimidir. Binamız hala sağlam.

- Burda soracağımız soru şu: "Siz kimsiniz kardeşim?" Bu soruyu CHP ve MHP'nin de sorması lazımdı. Buna ortak tepki vermek lazımdı. Türkiye ne badireler atlattı. Ben gelecek açısından iyimserim.

- Türkiye 17 aralık'tan güçlenerek çıkıyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Yeni paketimiz geliyor. Türkiye ekonomik anlamda da güçlenecek.

- Erdoğan Bayraktar'ın özrü erdemli bir davranıştır. Muhalefetin bu hareketi farklı yorumlaması bizim için farklı bir şey değildir.

- Kılıçdaroğlu'na göre kim Erdoğan'ı övüyorsa kötüdür kim kötülüyorsa o kişi iyidir.

- CHP neden iktidar olamıyor düşünün. İktidar yıpratır. Ama neden 11 yıldır muhalefet yıpranıyor? Tayyip Erdoğan'a yaramayan her iş doğrudur diye kodlama yaparsanız kamuoyunda gülünç duruma düşersiniz.

- Ak Parti kurulduğundan bu yana pek çok senaryo ortaya çıkarıldı. Ak Parti bölünecek içinden partiler çıkacak şeklinde planlar projeler yapıldı. Ama çok şükür milletimiz buna izin vermedi.

- Eğer AK Parti bu zamana kadarki misyonundan saparsa o zaman vekillerin istifası makul olur. Ama partinin tabanında bir kayma yoksa bu istifalar makul görünemez.

- Ben Hakan'ı (Hakan Şükür) severim. Ayakkabı kutusundan çıkan paralarla ilgili yaptığı açıklamalar dikkatli yapılması gereken konular. Yargı kararları kesinleşene kadar keskin konuşmamak lazım. Kişi açıkca suçlu olduğu kanıtlanmadıkça suçlu ilan edilemez bu hukukun geregidir.

- Amerikan mandasını mı İngiltere Mandasını mı kabul edelim tartışmalarının yapıldığı dönemde bir Kurtuluş Savaşı yapıldı ve yeni bir Türkiye doğdu. Güçlü bir lider ve ona inanan bir halk vardı. Başbakanımız kesintisin demokratik deönemde en uzun Başbakanlık yapan lider. Bu 2023'e kadar sürerse Türkiye önü alınamayacak bir güce sahip olacak. Böyle bir Türkiye birilerini rahatsız edebilir. Bunu anlayabiliriz ama bizim içimizdekilerin rahatsız olmasını anlayamayız.

- Türkiye'nin silahlarını, tanklarını, füzelerini kendisi yapabiliyorsa bu birilerini rahatsız edebilir. Ama bizim içimizden rahatsız olanlar olması bizi üzüyor.

- Türkiye'nin içinden birilerinin Türkiye'nin önüne bir takım güç odaklarıyla engeller koyması bizi üzüyor.

- Bu yapıya bu zamana kadar müdahale edilmemesi bizim hatamızdır. Bu konuda öz eleştiri yapmamız gerekir. Bu yapıya bundan sonra müdahale yapılmamasını kimse bekleyemez

- Yerli sanayi konusunda vites büyütmek zorundayız. Yüksek teknolojiye geçmeliyiz. Bu bilgi iletişim teknolojilerinde de, tasarımda da, savunma sanayisinde de geçerli olmalı. Türkiye 500 milyar dolarlık ihtacatı 2023'te yakalayacak.

-Türkiye'deki bütün dinamiklerin bir araya gelerek büyük bir sıçrama yaratacağını düşünüyoruz.

- Türkiye'de bir dönem üniversiteler kapalı, sanayiyle ilişki içerisine girmeyen bir yapıdaydı. Artık üviversiteler bir kendi evrenimizden çıkıp sanayi ile işbirliği kurmalıyız noktasına geldi. Türkiye bundan sonra daha hızlı yol alacak.

- (Hurda araç yasası hakkında) Bütçe dengelerini olumsuz şekilde etkileyecek adımlar atamayız. Hurda araçlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Özellikle otomotiv sektörüyle Bakanlık görüşüyor. Bütçeye ek bir yük getirmeyecek bir model hazırlamaya çalışıyoruz.

- AB bir hükümet değil devlet politikasıdır. AK Parti hiç bir zaman süreci yavaşlatan taraf olmadı. Avrupa'nın ve Türkiye'nin bir arada hareket etmesi gereklidir.

- TIR konusu Türkiye'ye karşı bir komplodur. Türkiye'nin Suriye politikası bazı ülkeleri rahatsız etti. Kardeşlerimiz orda açlıktan ölürken insani amaçla giden TIR'ları terör şüphesiyle durduruyorsunuz. Siz MİT'in TIR'ını nasıl durdurusunuz

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler