YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ergün isyan etti!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ödül yönetmeliğini eleştirdi. Ergün, halterde başarılı olana 2 bin Cumhuriyet Altını, bilimde başarılı olana ise 10 bin lira verildiğini söyledi.
Bakan Ergün isyan etti!
28 Kasım 2012 / 14:05 Güncelleme: 28 Kasım 2012 / 14:11

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, spor olimpiyatlarında başarılı olan bir halterciye 2 bin Cumhuriyet Altını ödül verildiğini belirterek, ''Bu sporda. Peki bilimde ne oluyor  10 bin lira, 20 bin lira. Halterde şampiyon olan kardeşimizin toplumun geleceğine etkisi ile bilim olimpiyatlarında başarılı olan arkadaşımızın bu toplumun geleceğine etkisi aynı değil. Onun için neye önem vermemiz gerektiğini yeniden gözden geçirmemiz lazım'' dedi.

20. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları'nın şampiyonları ile 2012 Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda Türkiye'ye madalya kazandıran öğrencilere madalyaları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu'nda düzenlenen törenle verildi.

Törene, Bakan Ergün'ün yanı sıra Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve diğer davetliler katıldı.

Ergün, burada yaptığı konuşmada, ödül alan tüm öğrencileri tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Bilim olimpiyatlarında başarılar elde eden öğrencilerin herkesçe daha fazla takdir edilmesi gerektiğini dile getiren Ergün, ''Onların bu marifetini yeterince dile getirmemiz lazım. Tabi bu sadece 'Aferin, iyi yaptınız' değil, daha somut şeylerin de olması gerekir'' dedi.

Bu nedenle, bilim olimpiyatlarında başarılı olan gençlerin, en az spor olimpiyatlarında başarılı olanlar kadar gündemde olmasını istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Nasıl ki spor olimpiyatlarında başarılı olanlar göğsümüzü kabartıyorlarsa, bu gençlerimizin de başarıları toplumda aynı karşılığı görmelidir. Fiziki gücünü veya teknik başarısını ortaya koyan bir gencimiz gibi zihinsel gücünü ortaya koyan, başarısını ortaya koyan bir gencimizin başarısı da aynı derecede, hatta daha fazla önem taşımaktadır.

Şimdi bir halterci, olimpiyatlara hazırlanıyor ve bir ağırlık kaldırıyor, gücünü gösteriyor. Nihayetinde fiziki bir güç gösterisidir değil mi  Kaç kilo kaldırdı, 150, 200. Dünyadaki bir çok bu gücü gösterenleri geçti, aferin, güzel... İstiklal Marşımız çalındı, bayrağımız göndere çekildi. Sonra  Sonra ne yapıyoruz  Biz bu kardeşimize diyoruz ki, 'Büyük bir başarı elde ettin, göğsümüzü kabarttın.' 2 bin Cumhuriyet Altını ödül veriyoruz. 10 kilogram altın yapıyor bu. Ödül yönetmeliklerimizin de bir gözden geçirilmesi lazım. Eğer takım halinde bir başarıysa, her birine 10 kilogram altın veriliyor.

Bu sporda. Peki bilimde ne oluyor  10 bin lira mı 20 bin lira mı  10 bin lira 20 bin lira, sonra bursu iki katına çıkaralım.... Değerli arkadaşlar, bu iltifat yeterli değildir. Bu iltifatı daha üst boyutlara çıkarmamız lazım. Çünkü spor olimpiyatlarında, halterde şampiyon olan kardeşimizin toplumun geleceğine etkisi ile bilim olimpiyatlarında başarılı olan arkadaşımızın bu toplumun geleceğine etkisi aynı değil. Onun için neye önem vermemiz gerektiğini yeniden gözden geçirmemiz lazım.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler