YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ergin'den açıklama
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı alanında bundan sonra atacakları adımların belli ve öngörülebilir olduğunu söyledi...
Bakan Ergin'den açıklama
10 Şubat 2011 / 08:27 Güncelleme: 10 Şubat 2011 / 08:30

TBMM Genel Kurulunda, Yargıtay ve Danıştayda yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Adalet Bakanı Ergin, ''Madde sayısı az ama özgül ağırlığı açısından çok önemli bir tasarının yasalaştığını'' ifade etti.

Türkiye'de yargının sorunları hakkında genel tespitleri yaptıklarına işaret eden Ergin, bugüne kadar Parlamentoda yapılan Anayasa ve diğer düzenlemelerin stratejik plan çerçevesinde öngörülmüş adımların hayata geçirilmesine dönük olduğunu, günlük sorunlara dönük olarak düzenlemeler getirmediklerini belirtti.

Bugün itibarıyla yüksek yargıda yapılan güçlendirmeyle birlikte Türkiye'de uzun yargılamaları önleyecek önemli bir adım atmış olduklarını bildiren Ergin, ''Bundan sonra atacağımız adımlar da bellidir, belirgindir, öngörülebilir adımlardır. Bu öngörülebilir adımlarımız AB yetkilileri, Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Türkiye'deki akademisyenler tarafından da önemli ölçüde refere edilmektedir'' dedi.

Bakan Ergin, bundan sonra getirecekleri düzenlemeler arasında ceza yargılamasında uzlaşma müessesinin daha etkin hale getirilmesi, hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk müessesinin bulunduğunu kaydederek, istinaf mahkemelerinin devreye alınmasıyla beraber yüksek yargıda iş yükünün azaltılmasında önemli bir mesafe katetmiş olacaklarını söyledi.

Dün kamuoyuyla paylaştıkları ilk derece mahkemelerinden yüksek yargıya gelen işin azaltılması konusundaki tedbirler paketini görüşe sunduklarını belirten Ergin, ayrıca insan kaynaklarını güçlendirecek adımların peşinden geleceğini, Adil Tıbbın reforme edilmesine ilişkin taslağın hazırlık aşamasında olduğunu, son olarak da sırada icra iflas sisteminin yeniden gözden geçirilmesine ilişkin mevzuat düzenlemesi bulunduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Ergin, ''Bu parlamento, gerek altyapı gerek Türk hukuk mevzuatının tepeden tırnağa yenilenmesi noktasında çok önemli adımlar attı, önemli reformlara imza koydu. Temenni ediyorum ki bu düzenlemeler, kronikleşmiş olan Türk yargısının sorunlarını küçültsün, milletimin acil bekleyen adalet duygusunu tatmin noktasında önemli hizmetler versin'' diye konuştu.
        
''MİLLET BUNUN HESABINI SORACAK''
         
Öte yandan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, tasarı üzerinde oyunun rengini belli etmek için konuşurken, CHP'nin verdiği 500 önergenin gerekçesinin Başkanlık Divanı tarafından incelenmediğini savundu. Elitaş, ''Hakaretin bini bin para...Yalan ve iftiralarla dolu. İçtüzüğe göre hakaret, kaba ve yaralayıcı söz söyleyen üyenin sözü kesilir, önergesi geri verilir. Başkanlık Divanı bunu yapmamıştır. Milletvekili ve Parlamentonun itibarı hiç bu kadar düşürülmemişti. Millet bunun hesabını sandıkta 12 Haziranda soracak'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de bu akşam itibarıyla farklı bir Türkiye'nin olduğunu savunarak, şunları söyledi:

''Bakan önünde düğme ilikleyen milletvekilleri vardı, ama artık bakanlar ve milletvekilleri önünde düğme ilikleyen hakimler olacak. Türkiye'de kimsenin hukuk güvenliği kalmamıştır. Tuz kokmuştur. Siz yasama yetkisini zaten Genel Başkanınıza devretmiştiniz, yargı yetkisini de devrettiniz. Getirdiğiniz düzenlemelerle YÖK üyelerini teslim almış olabilirsiniz, ama yargıçları teslim alamayacaksınız. Türkiye'de yargıçların vicdanı vardır ve sizden hesap soracaklar.''

Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak kabul edildi. AK Parti'li milletvekilleri, tasarıyı alkışlarla kabul etti.

Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının kabul edilmesinin ardından, birleşimi saat 13.00'te toplanmak üzere kapattı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler