YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ergin: Sağduyulu davranmalıyız
Bakan Ergin: Sağduyulu davranmalıyız
12 Mayıs 2013 13:45
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili "Şu an yapmamız gereken sağduyulu davranmak, bu saldırıyı düzenleyenlerin amacına hizmet etmemek için ferasetli davranmak lazım" dedi.

Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Hatay Havaalanı'nda düzenledikleri basın toplantısında, Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin "Bu alçak saldırıyı düzenleyenlerin maksadı var" ifadelerini kullandı.

Bu maksadın ise "Hatay'daki huzuru bozmak, Hataylılarla Suriyeli misafirleri karşı karşıya getirmek olduğunu" anlatan Bakan Ergin, şöyle konuştu:

"Şu an yapmamız gereken sağduyulu davranmak, bu saldırıyı düzenleyenlerin amacına hizmet etmemek için ferasetli davranmak lazım. Şu ana kadar izlediğimiz, Hataylı hemşehrilerimiz metanetli davrandı. Acımız büyük. Ama devletimiz de büyük bir devlet. Biz 2 yıldır bu coğrafyalarda huzuru bozmaya çalışanlara karşı önemli bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bu coğrafyayı barışın iklimi olarak sürdürmeye devam edeceğiz."

Vali Lekesiz

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise şehrin yüzyıllardır farklı inanç ve etnik kökenlerin sevgi ve barış içerisinde yaşadığı dünyadaki nadir yerlerden birisi olduğunu bildirerek şunları kaydetti:

"Zenginlik olarak değerlendirdiğimiz farklılıkları zaaf olarak görüp, başka yerlerdeki kutuplaşmayı ilimize taşımak isteyebilirler. İlimizdeki vatandaşlarımız provokatif olaylara karşı serinkanlı tutumlarını devam ettirsinler. İlimizde yüzyıllardır süren kardeşlik ortamını bozmak isteyenler olabilir. Suriyelilerle ilimizdeki insanları karşı karşıya getirmek isteyenler olabilir. Lütfen vatandaşlarımız bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da sağduyulu tutumlarını devam ettirsinler. Vatandaşlarımız fısıltı gazetesiyle duyduklarını doğru zannedip kendilerini başka yönlere yönlendirmek isteyenlere itibar etmesinler."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler