20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,801
 • BIST94.784
 • Dolar4,7535
 • Euro5,5010
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2558
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya18 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Elvan'da korkutan açıklama!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hızlı tren hattına yönelik saldırıların sabotaj olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Bakan Elvan'da korkutan açıklama!
26 Mayıs 2014 / 17:23 Güncelleme: 26 Mayıs 2014 / 17:28

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'a 3. Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) sözleşmenin başında borç üstlenimine yönelik garanti vereceğinin zaten belli olduğunu belirterek, "Borç üstleniminden de şunu anlamayın; bu bir doğrudan garanti değildir" dedi.

Bakan Elvan, 1. Karayolu Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi'nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı tren hattında sinyalizasyon ve haberleşme kablolarının kesilmesine ilişkin soru üzerine Elvan, yargıya intikal etmiş bu konuya yönelik olarak herhangi bir şey söylemenin mümkün olmadığını söyledi.

Kendilerinin de neticeyi beklediklerini ifade eden Elvan, "Fakat biz doğal olarak şunu düşünüyoruz. Demiryollarının hemen yan tarafında kanallar var, sinyalizasyon kablolarının geçirileceği beton kanallar. Bu kanalların üstü aslında kapalı. Kanalların kapakları var, oldukça ağır kapaklar bunlar. Bu kapaklar kaldırılıyor ve o çok kalın kablolar kesiliyor. Basit aletlerle o kabloların kesilmesi mümkün değil. Mutlaka özel bir aletle kesilmesi gerekiyor. Büyük bir makasvari bir şey alsanız bile bunların kesilmesi o kadar kolay değil. Ama bunların kesilip o haliyle kanalın içinde bırakılması sabotaj ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösteriyor" açıklamasında bulundu.

Bununla ilgili şu ana kadar herhangi bir gözaltı durumu olmadığını aktaran Elvan, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, bunun dışında da valilik ve jandarmanın güvenlik önlemlerini artırdığını söyledi.

Yüksek hızlı trenin açılış tarihinin ne zamana ertelendiği sorusuna ise Elvan, "Şu anda biz hızla bu aksaklıkları gidermeye çalışıyoruz. Özellikle tamiratla ilgili, kabloların bağlantılarına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tamamlanır tamamlanmaz o yarım kalan sinyalizasyona yönelik test sürüşlerimizi bitireceğiz ve açılışa hazır hale gelecek" yanıtını verdi.

"Borç üstlenimi, doğrudan garanti değildir"

Elvan, İstanbul'a 3. Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) borç üstlenimi için garanti verip vermediğine yönelik sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"DHMİ'nin işin başından beri sözleşme aşamasında garanti vereceği belliydi. Zaten bunu ortaya koydu. Sözleşmenin başında bu vardı, borç üstlenimine yönelik olarak... Borç üstleniminden de şunu anlamayın; bu bir doğrudan garanti değildir. Herhangi bir şekilde, diyelim ki yüklenici işe başladı, bir yıl sonra feshetmek zorunda kaldınız. Yüklenicinin kusurundan dolayı feshedildi. Ne olacak? Yapılacak şey şu; borç üstlenimi. O zaman devreye giriyor.

Yüklenicinin feshedilmesi halinde yapılacak şey şudur? Eğer kusur yüklenicide ise o zamana kadar yüklenicinin yapmış olduğu tüm tesisler doğrudan kamuya geçiyor ve kamu kuruluşu, kamu kurumu, Devlet Hava Meydanları ise Devlet Hava Meydanları yapım çalışmalarına devam ediyor; aynı kredi hakkıyla. Hadise budur. Yoksa doğrudan bir garanti söz konusu değildir."

Zaten işin başında yasal olarak da belediyeler ve kamu iktisadi teşekküllerinin borç üstlenimine ilişkin garanti vermesinin söz konusu olduğunu anlatan Elvan, "Genel bütçeli ve özel bütçeli kuruluşların borç üstlenimine ilişkin yetkisi Hazine Müsteşarlığı'nda ama kamu iktisadi teşekkülleri ve belediyelerde kendilerine ait. Dolayısıyla işin başında zaten bu söz konusu idi. Yani ihaleye çıkılmadan evvel, ihale sözleşmelerinde, ihale dokümanlarında bunların hepsi vardı zaten" diye konuştu.

Bakan Elvan, "3. Köprü'nün bağlantı yolları belirlendi mi? sorusu üzerine, bağlantı yollarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Akyazı-Paşaköy ve Odayeri-Kınalı kesimine yönelik Bakanlık olarak biz olurumuzu verdik. Hazine Müsteşarlığı'nın oluru alınır alınmaz yap-işlet-devret modeli çerçevesinde ihaleye çıkılacak" dedi.

Elvan, Boğaziçi Köprüsü'nde asfaltla ilgili çalışmaların gelecek yıl yapılacağını da sözlerine ekledi.

 

AA

18:19
 // MUHAFIZ
Ulaşımdaki gelirlerin karayollarından yüksek hızlı trenlerle demiryollarına geçmesinden rahatsız olan südü ve kanıbozuk olanlar varki sabotaj yaparak bunu engellemeye çalısacaklarını zannediyorlar.Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'nin ulaşımda ÇAĞ atlamasını südü ve kanı bozuk Şerefsizler engelleyemeyecekler......
26 Mayıs 2014 18:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler