YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eker'den 'et' açıklaması
Bakan Eker'den 'et' açıklaması
26 Nisan 2010 15:16
Tarım Bakanı Mehdi Eker: Amacımız spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertaraf etmek

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarındaki artış konusunda, ''arada birilerinin spekülasyon yaptığını'' belirterek, ''Amacımız aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertaraf etmek'' dedi.

TBMM Kulisinde gazetecilerin, et ithalatı konusunda sorularını yanıtlayan Eker, Et ve Balık Kurumu'na, et piyasasıyla ilgili tedbirleri alması ve piyasayı düzeltmek için düzenleme yetkisi verildiğini bildirdi.

Asla üreticiye zarar verecek bir uygulama yapmayacaklarını belirten Eker, ''amacımız, aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertarafa etmektir'' dedi. Üreticiye zarar veremeyeceklerini dile getiren Bakan Eker, şunları söyledi:

''Arada birileri spekülasyon yapıyor, üretici dışında... Tüketiciye zarar veriyorlar, üreticiye de zarar veriyorlar. Yani böyle bir arada bir zümre türedi. Onlar var. Bizim hedefimiz onlar. Onların vereceği zararı bertaraf etmek. Burada doğru konuşacağız. Perakendeye bir günde yansımaz bu iş. ama toptan et fiyatlarını etkiler, kesimleri etkiler. Şu anda psikolojik olarak ortam bunu etkiliyor.''

Eker, alınacak tedbirlerin perakende et fiyatlarına ne zaman yansıyabileceği sorusuna ise  ''makul bir sürede olur'' yanıtını verdi. Bu konunun 2-3 gündür konuşulduğunu anlatan Bakan Eker, ''Dolayısıyla bu iş öyle akşamdan sabaha olacak bir şey değil, biraz gerçekçi olacağız'' dedi.

Geçen pazar günü bütün sektörü toplayarak ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını anlatan Eker, ''Hepsi de bizim tezimizin doğru olduğunu kabul etti yani mutabık kaldık. Ne kadar besi materyali olduğunu biz biliyoruz. Böyle midir' diyorum, 'evet böyledir' diyorlar. Peki ne istiyorsunuz? Birileri diyor arada 'daha çok kar edelim.' Mesele bu...'' diye konuştu.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler