YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eker sanal aleme çıktı
Bakan Eker sanal aleme çıktı
14 Aralık 2009 10:12
Eker, GDO'yu vatandaşa broşürlerle anlatacak

Tarım Bakanı, hummalı bir şekilde 2 sayfalık GDO metni hazırlatıyor. Bu metin Bakan’ın adresinden e-mail yoluyla 5 milyon kişiye ulaştırılacak.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, GDO’lu gıdaları anlatmak için “sanal aleme” çıktı. 5 milyon e-mail adresine ulaşmayı hedefleyen Bakan Eker, sokaktaki vatandaşa ise GDO’yu broşürle anlatacak. Bir hafta sürecek olan mail gönderme işlemi için bakanlık özel bir birimle çalışma yürüttü ve adres topladı. Bakan Eker, “GDO ile ilgili kamuoyunda bilgi kirliliği meydana geldiği” gerekçesiyle broşür hazırlattı. Eker’in önsözünün yer aldığı broşürde, soru ve cevaplarla GDO’lu ürünlerle ilgili merak edilenler anlatılıyor.

GDO mailleri, Bakan Mehdi Eker’in “mehdieker@tarim.gov.tr” uzantılı mail adresinden, alıcılara ulaştırılacak. İlk aşamada 2 milyon mail adresini hafızasına alan Tarım Bakanlığı, toplam 5 milyon adrese göndereceği broşür için titiz bir çalışma yürüttü. Bakanlık yetkilileri, mail adreslerinin bakanlık ile bağlı kuruluşların mail havuzundan ve bazı mail adresi depolarından elde edildiğini ifade etti.

Yetkililer, Bakan Eker’in mesajının öncelikle sade vatandaşlara ulaştırılmasının amaçlandığını belirtirken, adreslerde ‘Ahmet, Erhan, Ayşe, Özgür’ gibi gerçek isimlerin olmasına dikkat edildiğini belirtti. Yetkililer, “nickname”i andıran, şirket adı olan mail adreslerine ise mesaj gönderilmediğini belirterek, “Mesaj vatandaşların yanı sıra gıda sektöründeki paydaşlar olan sivil toplum örgütleri, üniversitelerin veterinerlik, ziraat ve gıda mühendisliklerindeki akademisyenlere de ulaştırılacak. Ayrıca, bu eğitim kurumlarındaki öğrenci dernekleri üzerinden de çok sayıda öğrenciye ulaşılması amaçlanıyor” dedi.

Bakanlık bünyesindeki özel bir program ile maillerin gönderilmesine bu hafta sonunda başlanıldığı belirtilirken, “operasyonunun” önümüzdeki hafta ortasına kadar bitirilebileceği tahmin ediliyor.

Halkın kafası karıştı

Bakan Eker, “Sorularla GDO gerçeği” broşürünün önsözüne, “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar’ın denetimini, dünyada bellibaşlı ülkelerde geçerli olan çağdaş normların da ilerisine taşıyan yönetmeliğin yürütülmesi, Danıştay’ın aldığı bir kararla durduruldu. Başta medyanın büyük bir kısmı ile bazı çevreler; yönetmeliği, çıkış amacının tam tersi bir sunumla kamuoyuna yansıttı. Hibrit tohum ile GDO’lu ürün arasındaki farkı dahi bilmeyenler, GDO’yu salatalığı gösterenler halkımızın kafasını karıştırdı” ifadesiyle başlıyor. Danıştay kararı için, “Düşünün ki, böylesine önemli bir konuda dava açıldığı tarafımıza bildirilmedi, dolayısıyla savunma yapmamıza da imkan tanınmadı” diyen Eker, “Denetimlerle boşluktan medet uman çevrelerin hevesini boşa çıkaracaktır. İşte; elektronik postanıza ulaşan bu broşürde, ‘GDO Yönetmeliği’ çerçevesinde başta ‘hormonlu haberler’ olmak üzere sizlere yansıtılan bir dizi yanlışın doğrularını anlatmayı amaçladık” diyor.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler