YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan da olsa...
Trafik kurallarına herkesin uymak zorunda olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Trafik kuralları karşısında bakan da olsa herkesin hükmü aynıdır.
Bakan da olsa...
31 Mayıs 2012 / 11:34 Güncelleme: 31 Mayıs 2012 / 11:41

Bu konuda hiç kimsenin istisnası yoktur. Aksi yönde davranış içinde olanlara karşı kesinlikle müsamaha olamaz” dedi.
 

Başbakan Tayyip Erdoğan Ankara Gölbaşı’nda düzenlenen, 8 bakanın da katıldığı Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu 3. Toplantısı’nda konuştu. “Hukuk devleti içinde hiç kimse kurallardan kaidelerden azade değildir” diyen Başbakan Erdoğan, “İstisnasız herkes trafik kurallarına uymak mecburiyetinde. İster bakan olsun ister sokaktaki vatandaş, trafik kuralları karşısında herkesin hükmü aynıdır. Herkes kurallara saygı göstermek ve uymak zorundadır. Bu konuda hiç kimsenin istisnası yoktur. Aksi yönde davranış içinde olanlara karşı da kesinlikle müsamaha olamaz” uyarısından bulundu. Trafik kazalarında ölüm olaylarının yüzde 23 azaldığını vurgulayan Erdoğan, hedefin yüzde 50 olduğunu belirterek bunu sağlamaya dönük; eğitimden denetime kadar trafikle ilgili her alanda iyileştirmeler yaptıklarını anlattı, 10 yıllık eylem planı hazırlanacağını bildirdi. Trafik konusundaki eğitimi anasınıfına kadar indireceklerini belirten Erdoğan, trafik müfettişliğini de geliştirdiklerini söyledi.

‘İNSAN MERKEZLİ KÜLTÜR’

23 milyonun üzerinde sürücü ve 16 milyonun üzerinde de kayıtlı araç bulunduğunu anımsatan Erdoğan, araç kullanımının giderek arttığına dikkat çekerek “Türk dilinde at, Arap dilinde deve konusunda yüzlerce, binlerce kelime, deyim bulunması bu ilginin sonucudur” diye konuştu. Recaizade Mahmut Ekrem’in “Araba Sevdası” isimli eseri sonrası arabaların kültürde, şarkılarda önemli bir yer aldığını belirten Başbakan Erdoğan “Bununla birlikte karayolu güvenliği konusunda maalesef insan merkezli bir kültür geliştiremedik” dedi. Erdoğan, “1990 yılında ülkemizde sadece 3milyon 750 bin taşıt bulunduğu halde, bir yılda trafik kazalarında ölenlerin sayısı 6 bin 300’ü geçiyordu. Araç kullanımı artmasına rağmen ölümsayısında düşüşler oldu. Geçtiğimiz yıl, 2011’de ülkemizdeki araç sayısı 16milyona ulaşmasına rağmen ölü sayısı 3 bin 800’e geriledi” derken duble yollara dikkat çekti. Habertürk

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler