YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan cezaevindeki tutuklu ve hükümlü sayısını verdi
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerinde 157 bin 640 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek, sayının çok olmasının hükümetin suç ve suçlu ile etkin mücadele ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Bakan cezaevindeki tutuklu ve hükümlü sayısını verdi
13 Aralık 2014 / 22:22 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 22:30

TBMM Genel Kurulunda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinin üçüncü turunda Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, HSYK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, DPB, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu bütçe ve kesin hesapları ele alındı.

Görüşmelerin sonunda hükümet adına söz alan ve cezaevlerinde yatan hükümlü ve tutuklu sayasının çok olması yönünde yapılan eleştirilere cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sayının çokluğunun sebebini hükümetin suç ve suçlu ile etkin mücadelesine bağladı.

Adalet hizmetlerinden memnuniyetin arttığına dikkat çeken Bakan Bozdağ, “2003 yılında adalet hizmetlerinden memnuniyet yüzde 45.7 iken, 2013’de bu oran yüzde 52.8 e yükseldi. Ama henüz hedeflediğimiz noktaya ulaşmış değiliz. Hedefimiz bu oranları daha da yukarıya çekmektir” dedi.

Yeni hakim ve savcılar iş yükünü azaltacak

“Hakimin tarafsızlığı, siyasi ve felsefi görüşleri ile davanın taraflarına olan uzaklığı ile yakınlığını adli işlerine karıştırmaması, kararlarını kanunu ve vicdani olarak vermesidir” açıklamasında bulunan ve yargıda görev yapan hakem ve savcı sayısının 2002’de 9 bin 49, 2014’de ise 14 bin 983 olduğunu kaydetti. Bakan Bozdağ, “Hakim ve savcılarımız Avrupa Konseyinin 100 bin kişiye düşen hakim ve savcı sayısında geri durumdadır. Hakimler ve savcılarla ilgili bir takım eleştiriler yapılabilir, bu normaldir, yargı da eleştirilebilir.

Toptancı bir yaklaşımla, özveri ile çalışan, adil karar vermek için çaba sarf eden hakim ve savcılarımızı töhmet altında bırakmamak lazım. Hakim ve savcılarımızın yetişmesi konusunda da önemli adımları atıyoruz. Bakanlığımız bir Bilim Komisyonu kurmak suretiyle Hukuk Fakültelerinin eğitimim daha iyi noktaya taşınması konusunda çok kapsamlı bir araştırma yaptı.

Önümüzdeki zaman içinde bu konuda bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız. Hakim ve savcılarımızın sayasını artırmak için yeni adımlar atacağız. Önümüzdeki yıl içinde parlamentonun verdiği yetki ile yeni hakim ve savcılar almak suretiyle yükü azaltmaya gayret edeceğiz. Adalet Akademisi, ismi ve kurumsal yapısıyla yeni.

Ama bir geleneğin devamıdır. Sanki yeni bir şeymiş gibi, savcı ve hakim adayları gözetleniyormuş gibi bir algıyı büyük bir haksızlık sayarım” diye konuştu.

Avukatlık baştan sonra yenilenecek

“Neden cezaevlerinde yatanların sayısı arttı’ diyorlar ya, artan hakim sayısı, artan mahkeme sayısı, adli personel sayısı ile beraber bunu değerlendirmekte fayda var” açıklamasında bulunan Bakan Bozdağ, son dönemde karalama kampanyaları çerçevesinde hakimliklerin karalandığını kaydetti.

Savunmayı temsil eden avukatlarla ilgili çalışma yapmanın Adalet Bakanlığının en önemli görevlerinden birisi olduğun ifade eden Bakan Bozdağ, “Avukatlık Kanunu baştan sona yenilenecek. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

Sınavla geçişin olması gerektiğine inanıyoruz. Barolar Birliği’nin kanunu açıkça çiğnememesi lazım. Avukatların dosyaları incelemesi son derece önemli, biz bunu destekliyoruz. Son yaptığımız Şubat değişikliğinden sonra uygulamanın sağlıklı yürümediğini gördük.

Dosyadaki savcının araştırma usulünü öğrendikten sonra deliller karartılırsa bizim suçla mücadelemiz gerçek faillere ulaşma imkanımız ortadan kalkar. Türkiye’de 2013 yılında devam eden soruşturma sayısı 6 milyon 679 bin 973’dür, bunlarla ilgili dosyadan örnek alınmasını yasaklayan mahkeme kararı sayısı bin 306’dır.

Biz bu düzenleme ile bir katalog getirdik. Bütün suçlarla ilgili değil, çok ciddi suçlarla ilgili getirdik. Buradaki rakamın bu kadar yüksek çıkmayacağı bundan sonraki süreçte çok açıktır” şeklinde konuştu.

"Sayının çok olması hükümetimizin suç ve suçlu ile etkin mücadele ettiğinin göstergesidir"

Cezaevlerinde yatan sayasının arttığına ilişkin muhalefetin eleştirilerine cevap veren Bakan Bozdağ, “Cezaevlerimizde 157 bin 640 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bunlardan 22 bin 551’i tutuklu, 11 658 hükümözlü, 123 bin 431’i ise hükümlü olarak bulunmaktadır.

Cezaevlerimizde bu sayının yüksek olmasına ilişkin eleştiriler yapıldı. Sayının çok olması hükümetimizin suç ve suçlu ile etkin mücadele ettiğinin göstergesidir. Yeni ortaya çıkan teknolojiler, CMUK Kanununda getirilen yeni hukuk müesseseleri, artan hakim, mahkeme sayısı,

Yargıtay’da artan hakim ve mahkeme sayısı davaların daha kısa sürede neticelenmesine yol açıyor. Suçluların yakalanmasına ve hesap vermesine yol açmaktadır. Ceza Kanununda yeni suçlar ihdas edildi, iletişim alanında, sosyal medya üzerinden dün işlenemeyen suç bu gün işlenebilmekte.

Yeni suçlar ortaya çıktı. bunlara ilişkin düzenlemeler hukukumuzda yer aldı. Cezaları artırdık, infaza ilişkin değişiklikler yaptık. Bütün bunlar cezaevlerinde yatan sayısının artmasına sebep olmuştur. Cezaevlerinde bulunan, hasta tutuklu ve hükümlülere ilişkin soruna biz infaz açısından değil insani açıdan bakıyoruz.

Biz onların hepsine emanet gözü ile bakıyoruz. Onlara hizmet için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Şunda ortaya çıkan sorunların çözümü için yeni düzenlemeler yapmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler