YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik'ten İmralı heyetine uyarı
Bakan Çelik'ten İmralı heyetine uyarı
02 Mart 2013 16:24
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm süreciyle ilgili olarak konuşanlara uyarılarda bulundu.

Çözüm sürecinde taraflara üslup uyarısında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Böyle bir atmosfer oluşmuşken sorunun çözümüne doğru gidilirken İmralı’ya giden heyetin basın karşısında kullandığı dil son derece yakışıksız bir dil. Sürece katkı sağlamayan bir dil bu.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir dizi incelemede bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi. Tekirdağ Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Çelik’e Vali Ali Yerlikaya tarafından gümüş vazo hediye edildi.

Konuşanların diline dikkat etmesi gerekiyor

Barış sürecinde açıklama yapanların dillerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Bakan Çelik, “Çelik gazetecilerin sorusu üzerine İmralı görüşmelerini değerlendirdi. Bu süreç önemli bir süreç. Herkesin konuşmamasında büyük fayda var. Konuşanların da diline çok dikkat etmesi gerekiyor. Konuşanlar başka bu acıyı çekenler başka. Millet 30 yıldır bu acıyı doğusuyla batısıyla güneyiyle kuzeyiyle yaşıyor. İktidarımıza partimize halkımız yüzde 50 destek vermiş. Milletimiz iktidara ‘kronik sorunları çöz’ diyor. Yüzde 50’nin amacı Türkiye’nin yaşadığı bütün kronik sorunların çözümü. Çözmek için risk almak gerekiyor. Hükümetimiz ve sayın başbakan risk aldığımızı aldığını açıkça ifade etti. Herkes bir çok şey yaşadı ve gördü. Herkes bağrına taş basıyor. ” dedi.

Yakışıksız dil çıkışı

İmralı’ya giden heyetin yakışıksız dil kullandığını öne süren Çelik, “Böyle bir atmosfer oluşmuşken sorunun çözümüne doğru gidilirken İmralı’ya giden heyetin basın karşısında kullandığı dil son derece yakışıksız bir dil. Sürece katkı sağlamayan bir dil bu. Yüzde 90’lık bir halkımız üzen bir dil. Bu sürece destek veren halkımızı inciten bir dil. Süreç önemli bir süreçtir. Hükümet önemli bir risk almıştır. Fakat olayların içerisindeki aktörlerin dillerine mutlaka hakim olması gerekiyor. Bu sorun belli kişilerin sorumluluğu ile bitmez. Herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Umarım bundan sonra herkes diline söylemine ifadelerine dikkat eder. Bu karanlık bulut bu ülkeyi terk eder gider. Milletin bir kararlılığı var. Sabote edecekler çıkacaktır. Milletin hayrına menfaatine neyse onda ısrarcı olmak gerekiyor.” dedi.

Bakan Çelik açıklamaların ardından ziyaretine devam etti.
 

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler